Disk başkanı Arzu Çerkezoğlu kimdir?

28.01.2023
Disk başkanı Arzu Çerkezoğlu kimdir?

Disk başkanı Arzu Çerkezoğlu kimdir? Arzu Çerkezoğlu kızı kaç yaşında? Arzu Çerkezoğlu kimin kızı? Arzu Çerkezoğlu çerkez mi? Arzu Çerkezoğlu eşi kimdir? Arzu Çerkezoğlu babası kimdir? Arzu Çerkezoğlu biyografi? Arzu Çerkezoğlu nun babası kimdir?

Arzu Çerkezoğlu (d. 11 Ağustos 1969; Şavşat, Artvin), Türk doktor, insan hakları aktivisti ve sendikacıdır. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) mevcut genel başkanıdır. DİSK’in ilk kadın başkanıdır.

DİSK’in ilk kadın genel sekreteri olmasını takiben mevcut başkan Kani Beko’nun istifası sonrasında başkanlığa seçilerek DİSK’in ilk kadın başkanı oldu.

Tıp doktoru, STK yöneticisi, DİSK Genel Başkanı. 11 Ağustos 1969, Artvin doğumlu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş, mezuniyetin ardından pratisyen hekim olarak mesleğini icra etmeye başlamış, 2004 yılında ise Patoloji ihtisasını tamamlamıştır.

Arzu Çerkezoğlu ayrıca Doktor olduktan sonra sağlık emekçilerinin sendikal mücadelesi içinde yer almış, üç dönem Tüm Sağlık Sen ve ardından Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nda (SES) Şube Başkanlığı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreterliği görevlerini yürütmüştür. 29 Mayıs 2018’de, önceki başkan Kani Beko yerine DİSK Başkanı seçildi.

Arzu Çerkezoğlu evli ve 1 çocuk annesidir.

Gençlik yıllarında öğrenci hareketlerinin içinde yer aldı. İstanbul Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nunda kurucu genel sekreterlik yaptı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden patoloji uzmanı olarak mezun oldu. Doktor olduktan sonra sağlık sendikalarında yer aldı. Tüm Sağlık Sen ve SES’te şube başkanlığı görevini yürüttü. Kamu görevi sona erince 2001’de Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’na (Dev Sağlık-İş) üye oldu. Burada genel başkanlık yaptı. 2013 Nisan ayında DİSK genel sekreterliğine seçildi.

Gezi Parkı protestoları döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tutumları nedeniyle “aşırı sendikacı” olarak nitelendirildi. Haziran 2016’da Diyarbakır’da yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanına hakaret ettiği suçlamasıyla gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakıldı. Çerkezoğlu, Kani Beko’nun istifası sonrasında 15. Genel Kurul’da DİSK’in Genel Başkanı seçildi (2018).

Başkan olduktan sonra “Başkan olmam kadın işçilerde örgütlenme mücadelesinin daha güçlenmesi ve temsiliyetlerinin arttırılması konusunda yararlı olacak” ifadelerini kullandı ve DİSK’te kadın işçilerin sayısını artırmak ve etkin görevlerde olmalarını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Çerkezoğlu Türk Tabipleri Birliği ikinci başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu ile evlidir.