Dolunay Soysert kimdir, nereli, kaç yaşında? İnstagram adresi

02.04.2022
Dolunay Soysert kimdir, nereli, kaç yaşında? İnstagram adresi

Dolunay Soysert kimdir, nereli, kaç yaşında? İnstagram adresi

Dolunay Soysert 25 Mart 1973tarihinde, , Adanada dünyaya gelen Türk sinema, dizi ve tiyatro oyuncusudur.

25 Mart 1973 tarihinde Adana’da doğdu. Babasının işi dolayısıyla üç dört yaşındayken ailesi Ankara’ya taşındı.

İlk ve ortaokulu Ankara’da, lise eğitimini ise İstanbul’daki Özel Moda Koleji’nde tamamladı.

17 yaşında iken Barış Manço’nun asistanlığını yapmaya başladı ve yedi yıl sürdürdü.

Mezun olduktan sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi oyunculuk eğitimi aldı. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü’nde tamamladı. Dört yıl İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk yaptı. Sahneye çıktığı ilk oyun, Başar Sabuncu’nın yönettiği Kanlı Düğün idi. 1996-1997 sezonunda sahnelenen Silvanlı Kadınlar adlı oyundaki rolü ile 1. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu ödülüne aday gösterildi.

Rol aldığı ilk film, Kurtuluş Savaşı’nı konu alan Cumhuriyet filmi idi. Bu filmde Latife Hanım’ı canlandırdı. Çılgın Bediş (1996), Kaygısızlar, Baskül Ailesi gibi komedi dizilerinde rol aldı. Oyunculuk eğitimine devam etmek için önce İngiltere’ye sonra ABD’ye gitti. Nebraska Üniversitesi Drama ve Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Üç yıl New York’ta yaşadı, birçok işte çalıştı.

Türkiye’ye döndükten sonra tiyatro ve televizyon dizilerinde oyunculuk yaptı. Sultan Makamı (2003) ve Omuz Omuza adlı televizyon dizilerinde rol aldı. Bir İstanbul Masalı adlı dizide Derya, ‘Bebeğim’ (2006) adlı dizide Leyla karakterini canlandırdı. Nazım Hikmet’in hayatını konu alan Mavi Gölü Dev filminde de şairin eşi Piraye’yi canlandırdı. Dostlar Tiyatrosu yapımı Buluşma adlı oyunda Marilyn Monroe’yu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nun sahnelediği Ayşe müzikalinde Ayşe karakterini canlandırdı. Buluşma oyunundaki rolü ile 13. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülüne layık görüldü.

2006 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçıları Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Levent Üzümcü ve Kemal Kocatürk ile birlikte İstanbul Halk Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. Tiyatronun ilk oyunu olan Can Tarlası adlı oyunda rol aldı. 2006 yılında oyuncu Sinan Tuzcu ile evlendi. Çift, 2016 yılında boşandı. Soysert, 2008’de Tuzcu’nun yazdığı, İstanbul Halk Tiyatrosu ve BKM ortak yapımı olan Sürmanşet’te rol aldı. Bu oyundaki rolü ile 9. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’ne aday gösterildi.

2008 yılında 14. Kral TV Video Müzik Ödülleri’ni sundu; Sinan Tuzcu ile 26. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni sunuculuğunu, Emre Karayel ile 19. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreni sunuculuğunu yaptı.

Benim Annem Bir Melek, Adanalı, Başrolde Aşk (2011), Muhteşem Yüzyıl (2014), Urfalıyam Ezelden (2014) adlı televizyon dizilerinde rol aldı. Orada (2009), Veda (2010), Ölümden Kalma (2012), Yarım Kalan Mucize (2012) gibi sinema filmlerinde rol aldı. Oyuncu koçluğu ve reklam seslendirmeleri yaptı. 2010’da Tiyatro Gaga ve AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahnelenen Cam oyununda, 2015 yılında Craft Tiyatro yapımı Personel adlı iki kişilik oyunda, 2018 yılında Seray Şahiner’in romanından uyarlanan tek kişilik Kul oyununda rol aldı.

Cumhuriyet filmindeki Latife Hanım rolüyle tanındı. İstanbul Şehir Tiyatroları, Dostlar Tiyatrosu, Craft Tiyatro, Toy Tiyatro’da oyunculuk yaptı. İstanbul Halk Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı. 

13. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülüne layık görüldü. Birçok televizyon dizisinde ve Veda (2010), Ölümden Kalma (2012), Yarım Kalan Mucize (2012) gibi sinema filmlerinde rol aldı.

Dolunay Soysert instagramda @dolibom kullanıcı adı ile bulunur e 294 bin takipçisi vardır.