Edeler ŞEHRİ ne demek? Edeler ŞEHRİ neresi? Edeler ŞEHRİ Son Dakika

22.11.2023
Edeler ŞEHRİ ne demek? Edeler ŞEHRİ neresi? Edeler ŞEHRİ Son Dakika

Edeler ŞEHRİ ne demek? Edeler ŞEHRİ neresi? Edeler ŞEHRİ Son Dakika Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Edeler ŞEHRİ ne demek? Edeler ŞEHRİ neresi? Edeler ŞEHRİ Son Dakika sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Edeler ŞEHRİ Kahramanmaraştır.

EDE NE DEMEK? Edeler ne demek?

EDE kelimesi şimdiye kadar sadece Kahramanmaraşlılar tarafından kullanılmaktadır. Kadınlar karşısındaki erkeğin, kendisine farklı gözle bakmaması, dikkat etmesi adına “ede” yada “edem” sözü kullanırlar.

Erzurum’un Dadaş, Elazığ’ın Gakkoş kelimeleri gibi “Ede” kelimesi’de Kahramanmaraş’a aittir. Anlamı ise Abi, ağabey’dir

Büyük Küçük Erkek Kardeşler ve Arkadaşlar birbirine “Ede” ifadesini kullanabilirler. Bayanlar ise küçük ve büyük kardeşine “Ede” diyebilir. Kahramanmaraş’ta Ede sözü sadece erkeklere kullanılır, ama bir bayan küçük veya büyük erkek kardeşine tanıdığı veya tanımadığı yabancı bir erkeğe “Ede” diye hitab edebilir.

“Edem notin ?”
“uğraşik edem, sen notin?”

Maraş ve çevresi başta Oğuzların Avşar, Bayat ve Beğdili boyları çoğunlukta olmakla birlikte hemen hemen yirmi dört Oğuz boyunun tamamı mevcuttur. 2012’de çıkarılan 6360 sayılı kanun ile büyükşehir olmuştur. 20. yüzyılın başlarında Anadolu üzerinde dolanan kara bulutlar bu bölgeleri de etkilemiş 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşmasının im­zalanması ile 22 Şubat 1919’da İngiliz işgali altına girmişlerse de bir süre sonra İngilizler Anadolu’nun güney kesiminden çekilmiştir. 30 Ekim 1919’da Fransız birlikleri Maraş’a girmişler ki işte bu noktada işgalci Fransız birliklerine ve onlarla işbirliği yapan Ermenilere karşı halkın silahlı direnişini örgütlemek için 29 Kasım 1919’da Maraş Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kurulmuştur.

Ekim 1919’da Fransızların Kahramanmaraş ve çevresinde egemenlik kurma emelleri doğrultusunda kentte 5 ay kadar sürmüş olan milli direniş hareketleri, Kurtuluş Savaşı mücadelesi görülmüştür. Bu dönemde Sütçü İmamın Uzunoluk Hamamından çıkan kadınlara sarkıntılık yapan Fransız askerlerine karşı attığı ilk kurşun; kalesinden bayrağının dalgalanmadığını gören imam Rıdvan Hoca’nın 28 Kasım 1919 günü Ulu Camide ‘’ Türk bayrağı dalgalanmadıkça burada namaz kılmanın doğru olmadığı hitabı ile’’ kıldırmadığı Cuma Namazının ve namazı bırakıp kaleye koşan kahraman halk, 21 Ocak 1920’de başlayan yerel direniş sonucu Fransızları çekilmek zorunda bırakmış ve 12 Şubat 1920’de İstiklalini kazanarak kendini kurtaran ilk şehir olmuştur.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Edeler ŞEHRİ ne demek? Edeler ŞEHRİ neresi? Edeler ŞEHRİ Son Dakika sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.