Elif İnci Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

19.07.2022
Elif İnci Kimdir, Nerelidir, Nerede Doğdu? Kaç yaşında?

Elif İnci Kimdir? Elif İnci Nerelidir? Elif İnci Nerede Doğdu? Elif İnci Kaç yaşında?

Elif İnci (d. 20 Ağustos 1973, İstanbul), Türk oyuncu. 1994 yılında Adana Altın Koza Film Festivali’nde Zıkkımın Kökü filmindeki Raziye rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Annesi Perihan Doygun, babası Bilal İnci, ağabeyi ise Murat İnci’dir.

Elif İnci Kimdir? Elif İnci Nerelidir? Elif İnci Nerede Doğdu? Elif İnci Kaç yaşında?

Elif İnci, 20 Ağustos 1973 Tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Sinema oyuncusu babası Bilal İnci ve annesi Perihan Doygun’dur. Abisi ise Murat İnci’dir. Sinema oyuncusu Kemal İnci amcasıdır. Anne babası O 3 yaşında iken boşandıktan sonra annesi ile birlikte Adana’da yaşamışlardır.
1975 yılında yönetmeni ve başrol oyuncusu Tarık Tibet olan ve babası Bilal İnci’nin de Kara Ali rolünde oynadığı “Kara Yemin” adlı filmde çocuk oyuncu olarak sinemaya başladı.
Elif İnci, 1977 yılında Cengiz Aytmatovromanından uyarlanan ve senaristi Ali Özgentürk, yönetmeni Atıf Yılmaz olan “Selvi Boylum, Al Yazmalım” adlı sinema filminde başrollerde Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin oynarken Elif İnci de Türkan Şoray, Kadir İnanır’ın oğlu rolündeki Samet karakterini canlandırdı.
Muzaffer İzgü’nün kendi hayatını anlattığı aynı adlı kitabından Memduh Ün ve Macit Koper tarafından uyarlanan, yönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı 1992yılı yapımı “Zıkkımın Kökü” adlı sinema filminde Menderes Samancılar, Meriç Başaran, Sırrı Elitaş ile birlikte oynadı. Bu filmdeki rolü ile 1994 yılında 8. Adana Altın Koza Film Şenliğinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.
Elif İnci, Tümay Özokur ajansına bağlı olarak çalışmaktadır. Adana’da Çukurova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda çalıştı.
2014 yılında “Kara Para Aşk” adlı dizide Melike Demir karakterine hayat verirken Engin Akyürek, Tuba Büyüküstün, Erkan Can, İlkin Tüfekçi, Öykü Karayel, Saygın Soysal, Bedia Ener ile birlikte rol almıştır.