Emin Çapa kimdir? Emin Çapa kaç yaşında, nereli? Kiminle evli? Emin Çapa kaç çocuğu var? Emin Çapa Halk TV’den Neden Ayrıldı? Neden Döndü?

06.11.2023
Emin Çapa kimdir? Emin Çapa kaç yaşında, nereli? Kiminle evli? Emin Çapa kaç çocuğu var? Emin Çapa Halk TV’den Neden Ayrıldı? Neden Döndü?

Emin Çapa kimdir? Emin Çapa kaç yaşında, nereli? Emin Çapa kaç çocuğu var?

Emin Çapa, Selma Çapa ile evlidir. Strasbourg Üniversitesi’nde hukuk ve AB eğitimi alan bir oğlu var. Emin Çapa, CNN Turk Ekonomi Müdürlüğü görevini yürütüyor. Emin Çapa, 1967 yılında İzmit‘de Okuma yazmayı askerde öğrenmiş bir baba ile ilkokul mezunu bir annenin çocuğu olarak doğmuştur. Taşrada büyüdü. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi gazetecilik bölümünden mezun oldu. 1984 yılında üniversiteye başladığı sene Hürriyet gazetesinde stajyer olarak çalışmaya başladı. Ekonomik entegrasyon teorileriyle ilgilendi. Lisansüstü eğitimini AB üzerine ve doktora eğitimini de ekonomi üzerine yaptı. Emin Çapa, daha sonra 1989 yılında Tempo Dergisi‘mi muhabiri oldu. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. Gemi Mühendisleri Odası’nda Oda Müdürlüğü yaptı. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. Endüstri ilişkileri ve “maaş” konularına duyduğu ilgi nedeniyle kısa bir süre TİSK’te çalıştıktan sonra, gazetecilik mesleğine geri döndü.

İşçi-işveren konularına olan ilgisi nedeniyle kısa bir süre TİSK‘te çalıştı ve toplu sözleşme pazarlıklarıyla ilgilendi. Sabah Gazetesi‘nde 5 yıl endüstri ilişkileri ve lisansüstü eğitimlerini aldığı Avrupa Birliği konularında muhabirlik yaptı ve Endüstriyel İlişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazdı. Ardından TÜSİAD‘da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu döneminde Başkan Danışmanı olarak çalıştı.

1999 Kasım ayından bu yana CNN TÜRK‘te çalışıyor. Editör olarak başladığı CNN TÜRK hayatında, önce Ekonomi İstihbarat Şefi, ardından Ekonomi Haber Müdürü, son olarak da Ekonomi Müdürü oldu. CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Çapa; 2012 yılında hazırladığı “O Sırada” programında her şeyin arkasını merak edenler için 150 metrede cam da sildi, yerin 39 metre altını da inceledi. 2013 yılında “Aklın İzi” programında, izleyicilerini hurafeye, batıla, bilimsel görünen aldatmacalara karşı aklın ve bilimin peşine düşmeye davet etti. Aynı zamanda Dünya Astronomlar Birliği üyesidir.

Emin Çapa, evlidir. Strasbourg Üniversitesi’nde hukuk ve AB eğitimi alan bir oğlu var.

Gazeteci Emin Çapa, bir süre önce ayrıldığı Halk TV’ye geri döneceğini duyurdu. Çapa, “Pazartesiden itibaren kaldığımız yerden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Çapa, ayrılışının ardından, Halk TV yönetiminin kendilerinden YouTube gelirlerinin yarısını istediğini açıklamış ve ‘İpin koptuğu nokta burası’ demişti.