Emre Buga kimdir? Kaç yaşında, nereli?

19.12.2022
Emre Buga kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Emre Buga kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Emre Buga kimdir, Kanaltürk’ün Ana Haber Bülteni Spikeridir. Emre Buga, 1972 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen anne tarafı Edirnelidir. Babasının adı İlker Buga’dır.

Üniversitedeyken staj yapmak üzere çalıştığı Show TV’de ilk kez sunuculuk ile tanışmıştır. Bu durumun birtakım tesadüfler eseri geliştiğini belirten Buga, ilk olarak Show Radyo’da ve Radyo5’te haber spikerliği ve editörlüğü yapmıştır.

Kısa bir süre sonra televizyona geçerek Dokuzuncu Kanal ve BRT kanallarında haber sunmuştur. 2000 yılında Tuncay Özkan’ın ekibine katılarak Kanal D’nin ana haber bültenine getirilmiştir.

2002’de ekiple birlikte Show TV’ye geçtikten sonra, Özkan’ın Kanaltürk’ü kurmasıyla 2004’ten itibaren burada çalışmaya başlamıştır. Kanalın 2008 yılında Koza İpek Holding’e satılmasının ardından da görevine devam eden Buga, grubun bünyesinde kurulan haber kanalı Bugün TV’de de program yapmıştır. 2016 yılında ise kanalın kapatılmasıyla, uzun yıllar çalıştığı Dialog Anlatım ve İletişim’deki eğitmenlik görevine yoğunlaşmıştır.

2018’de TGRT Haber’de Bekar Mutfağı adlı bir yemek programını hazırlayıp sunan Buga, 2019 yılında haberciliğe geri dönmüş, yeni kurulan tv100 haber kanalında ana haber koltuğuna oturmuştur. TV100 kanalından ayrılarak Haber Global TV’ye geçmiştir.

Emre Buga halen, Hafta içi her sabah saat 06.00’da, Elif Özkul ile birlikte Haber Global’de Türkiye’de Sabah haber kuşağını sunmaktadır.