İlahiyatçı Mustafa Öztürk Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında?

27.08.2022
İlahiyatçı Mustafa Öztürk Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında?

İlahiyatçı Mustafa Öztürk Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında?

Tefsir ve Kur’an araştırmaları alanında çalışmalar yapmış, birçok kitabı bulunan Mustafa Öztürk, 1965 senesinde Giresun’un Keşap ilçesinin Kaşaltı köyünde dünyaya geldi.

Mustafa Öztürk ilk ve ortaokul eğitimi sonrası lisede İmam Hatip okumaya karar verdi. Ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanan Mustafa Öztürk, 1987’yılında diplomasını aldı. Daha sonra 12 yıl boyunca Mersin ve Giresun şehirlerinde eğitim görevlisi olarak çalıştı.

Tefsir ve Kur’an araştırmaları alanında çalışmalar yapmış, çeşitli ilmî eserler vermiş Türk ilahiyatçı ve akademisyen.

Mustafa Öztürk, özellikle tarihselci görüşleriyle tanınır. 1965’te Giresun’un Keşap ilçesine bağlı Kaşaltı köyünde doğdu. 1983’te Giresun İmam Hatip Lisesi’nden, 1987’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1987-1999 yılları arasında İçel/Mersin ve Giresun’da öğretmen olarak görev yaptı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “Muvaffakuddîn el-Kevâşî: hayatı, eserleri ve tefsirdeki metodu” isminde yaptığı tez ile yüksek lisans eğitimini bitirdi. Mustafa Öztürk, mezun olduktan sonra burada sosyal bilimler enstitüsünde araştırma yapmak için görevlendirildi.

2002 yılına kadar çalışan Mustafa Öztürk, “Tefsirde Bâtınîlik ve Bâtınî Te’vil Geleneği” isminde tez yazarak doktor unvanını almaya hak kazandı. İlerleyen sürelerde tez yazısı “Kur’an ve Aşırı Yorum” adında kitap olarak basıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden sonra Çukurova Üniversitesi ilahiyat fakültesi tefsir alanına yardımcı doçent pozisyonunda çalışmaya başladı. 2005 yılında yayınladığı “Kur’an’ın Mu’tezilî Yorumu: Ebû Müslim el-İsfahânî Örneği” isimli kitap sayesinde doçent oldu ve aradan geçen 6 yıl sonra profesör olmayı başardı. Prof. Dr. Mustafa Öztürk, geçtiğimiz 2020 yılının sonlarında Marmara Üniversitesi kadrosunda yer alırken emekliye ayrıldı.

İlahiyatçı Mustafa Öztürk, ayrılışı istifa olarak tanımlansa da Münster Wilhelm Üniversitesi’nden aldığı teklif üzerine Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya yerleşti. İlahiyatçı Mustafa Öztürk, günümüzde ise Karar gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.