Engür Kalender kimdir? Engür Kalender nereli?

19.07.2022
Engür Kalender kimdir? Engür Kalender nereli?

Engür Kalender kimdir? Engür Kalender nereli?

İlköğrenimime İstanbul’da başlayıp, 4 yıl Mersin’de devam ettikten sonra; orta ve lise öğrenimim ardından yüksekokula İstanbul’da devam ettim. Aile köklerim sebebi ile kendimi Malatya Arguvan’lı olarak kabul ediyorum…

Daha küçük yaşlardan itibaren müzik ve dans hep en büyük tutkum oldu. İçgüdüsel kıpırtılarımın karşılığı önce dans etmek istedim. Tolga Han’dan aldığım dans eğitimi, benim için Show dünyasındaki ilk adımım oldu.

Bir süre sonra müzik yine içgüdüsel olarak beni ele geçirmek istedi ve müzik dünyasına atıldım. Bir çok müzisyen ve solistin mihenk taşı olan Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde 2 yıl Büyük üstad Sayın Hüsnü Üstün Beyefendi’den ‘Türk Müziği ve Repertuar’ eğitimi aldım. Daha sonrasında büyük yaylı tambur üstadı Rahmetli Sayın Özcan Korkut hocalığında Repertuar ve Türk müziği usul eğitimime 3 yıl devam ettim.

Müzik eğitimimde basamakları tek tek çıkarken 8 yıl süreyle Sayın Erdem Siyavuşgil hanımefendi ile şan, solfej ve nota dersleri bununla beraber, Kanun virtüözü Sayın Halil Karaduman ile repertuar bilgimi en üst seviyelere çıkarmak için çaba harcadım.

Sahne sanatlarında önemli bir konu olan konuşma becerimi geliştirmek adına DİALOG Eğitim Merkezinde Sayın Can Gürzap’tan 1 yıl süreyle eğitim gördüm.
Artık kendimi hazır hissediyordum ilk albüm, ilk heyecan hayatım bambaşka bir boyut getirdi.

Mert Müzik’ten Halit Nart ile başlayan bu ilk albüm heyecanımda birçok usta ile bir araya gelme ve çalışma şansım oldu.

Kimdi bu ustalar;

Seda Akay, Selim Çaldıran, Gönül Şen, Ali İhsan Kısaç, Aydın Sarman, Aşkın Tuna, Nedim Saatçi, Burçin Birben, Tamer Özkan

İlk heyecanımın eseri ilk albümüm; Mecbur Bıraktın.


Bu albümün ilk galasında basının değerli temsilcileri, işadamlarının katıldığı bir yemekle Show dünyasının önüne çıktım. Bu gece sonunda bana kalan en büyük onur ve anı ise; MAKSİM ’in son assolisti olmaktı. Klipler MECBUR BIRAKTIN ve ÇAPKIN adlı şarkılara çekildi. Sonrasında Konserler, Extralar ve Sahneleri büyüsü.

Her dönemde eğitimime devam etmek adına yine ustalarla bir araya gelip derslerimi kenara bırakmadım.
Yazılı ve görsel basında haberler, röportajlar, halkla ilişkiler çalışmaları derken ; dönemin önemli kanallarından HBB TV de ilk Canlı yayınımın heyecanı ile Türk Müziği programlarına başladım bunu Radyo programları takip etti.

Büyük usta şair Sayın Ahmet Selçuk İlkan’la tanışma hayatımdaki yeni bir sayfa olarak açıldı. Bu dönemde Ahmet Selçuk İlkan ünlü sanatçı imparator İbrahim Tatlıses’in şirketi İDOBAY’ın genel müdürü görevindeydi ve albüm teklifi geldi.

İkinci Albümün çalışmalarına büyük bir hızla başlanırken, yine ustalar yardıma koşu beni yalnız bırakmadılar.