Ertuğrul Polat kimdir? Ertuğrul Polat nereli? Kaç yaşında? Ertuğrul Polat besteleri

02.07.2022
Ertuğrul Polat kimdir? Ertuğrul Polat nereli? Kaç yaşında? Ertuğrul Polat besteleri

Ertuğrul Polat kimdir? Ertuğrul Polat nereli? Kaç yaşında? Ertuğrul Polat besteleri

Ertuğrul Polat 1968’de Muş’ta dünyaya gelen genç sanatçının müzikle ilişkisi, çocukluk yıllarında başladı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Bölümü’nü kazanan, ancak yapısına uygun olmadığı gerekçesiyle 2.5 yıl sonra okulundan ayrılan Polat, daha sonra Ağrı Eğitim Fakültesi Edebiyat Bölümü’nü kazandı ve bir yıl devam ettikten sonra öğrenimini noktaladı.

Bir süre İstanbul’daki gece kulüplerinde sahneye çıkıp şarkı söyleyen genç sanatçı, bu arada amatörce beste çalışmaları da yaptı. Sözü ve müziği kendine ait olan ve Müslüm Gürses’in seslendirdiği “Nereden Sevdim O Zalimi?” adlı eserin bulunduğu albüm 800 binlik satış rakamına ulaşınca müzik piyasasının dikkatini çekti. Artık piyasanın en gözde bestecilerinden biriydi Polat… 2.5 yıl önce Prestij Müzik etiketiyle piyasaya çıkardığı “Bekle Babam” adlı albümü büyük ilgi gören Ertuğrul Polat, son olarak Sibel Can’ın da seslendirdiği ve son albümü “Gittiğin O Gün”de de yer alan “Havar” ile büyük sükse yaptı.

Sanatçımız Ertuğrul Polat’ın son dönemde ürettiği bazı eserleri, Mahsun Kırmızıgül, Muazzez Abacı, Özcan Deniz, Burhan Çaçan, Yılmaz Morgül, Harika Çocuk Onur gibi yıldız sanatçıların son albümlerinde yer alıyor. Ertuğrul Polat’ın müzikteki hedefi,çığ gibi büyüyen pop müzik akımına karşı, Türk Halk Müziği ve arabesk-fanteziyi kalıcı kılabilmek eserler üretebilmek, kendini adadığı bu müzik türlerini gelecek kuşaklara taşıyabilmek…

Ertuğrul Polat’ın son albümünde yer alan toplam 13 eserin söz ve müzikleri:Mahsun Kırmızıgül, Tahir Paker, Ertuğrul Polat, Ferhat Kılıç, Uğur Karakuş, Seyfi Doğanay, Aşıak Yener ve Murat Kılıç imzası tasıyor. Albümde; “Gittiğin O Gün”,”Ayrılamam”, “Ateşlere Atsınlar Beni”, “Sen Gidersen”, “Sen Bana Döneceksin”, “Annem Annem”, “Aşığım”, “Varsam Seninle”, “Sevdiğim”, Vurmaz mıyım?”, “Bundan Sonra”, “Havar” ve “Mahkümun Duası” adlı eserler yer alıyor.

Polat,albümün adını tasıyan ve sevdiği şehirli kız tarafından terk edilen taşralı gencin haykırışlarını dile getiren, “Gittiğin O Gün” adlı esere, Mustafa Mayadağ yönetiminde klip çekti.