Erzurumlu Kara Fatma kimdir, hangi cephede savaşmıştır? Erzurum Kara Fatma kısaca hayatı

09.11.2023
Erzurumlu Kara Fatma kimdir, hangi cephede savaşmıştır? Erzurum Kara Fatma kısaca hayatı

Erzurumlu Kara Fatma kimdir, hangi cephede savaşmıştır? Erzurum Kara Fatma kısaca hayatı

Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Erzurumlu Kara Fatma kimdir, hangi cephede savaşmıştır? Erzurum Kara Fatma kısaca hayatı sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Erzurumlu Kara Fatma, gerçek adıyla Fatma Seher Erden, 1888 yılında Erzurum’da doğdu. 1. Dünya Savaşı’nın ardından yaşadığı köyü ve çevresini korumak için milis gücü oluşturdu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin düzenli ordu kurmasının ardından, Kurtuluş Savaşı’na katıldı.

Fatma, eşi Ahmet Bey ile birlikte 1. Balkan Savaşı’na katıldı ve 1. Dünya Savaşı’nda Edirne’de çarpıştı. Ahmet Bey’in şehit düşmesi üzerine Erzurum’a döndü, sonra Sivas’a gitti ve Mustafa Kemal Paşa ile tanışarak Milli Mücadele’ye katıldı.

Kurtuluş Savaşı sırasında onbaşı olarak Batı Cephesi’nde görev aldı. İstanbul’a gelerek İzmit’e geçti, burada 15 kişilik bir milis gücü oluşturdu. İzmit’in kurtarılmasından sonra İznik’e geçti, ardından 1. İnönü, 2. İnönü, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’da görev aldı. Sakarya Meydan Muharebesi’nde gösterdiği başarılar ve bir atıcılık yarışmasında birinci olmasıyla teğmen rütbesine yükseldi.

Büyük Taarruz sırasında Yunan komutan Trikopis’e esir düştü, ancak kurtularak kuvvetlerinin başına geçti. Bursa’nın kurtarılmasında önemli rol oynadı. Savaşın sona ermesiyle üsteğmen olarak emekli oldu. 1923’teki İzmir İktisat Kongresi’nde delege olarak görev aldı.

Hayatının sonraki dönemlerinde maddi zorluklar yaşadı, ancak 1954’te vatani hizmetlerinden ötürü maaş bağlandı. Kalp rahatsızlığı geçirdikten sonra 1955’te Darülaceze’nin hastane bölümünde hayatını kaybetti. 67 yaşında vefat eden Kara Fatma, Kasımpaşa’daki Kulaksız Mezarlığı’na defnedildi.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Erzurumlu Kara Fatma kimdir, hangi cephede savaşmıştır? Erzurum Kara Fatma kısaca hayatı sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.