EYP Uzantılı dosya açma, Telefonda EYP dosyası nasıl açılır?

22.03.2022
EYP Uzantılı dosya açma, Telefonda EYP dosyası nasıl açılır?

EYP, Elektronik yazışma paketinin kısaltmasıdır.

Birden fazla adımdan oluşan akış sonucunda oluşturulan EYP, KEP üzerinden ilgili alıcıya iletilir.

  1. KEP işlem yetkilisi akışı başlatır.
  2. 2. adımda kullanıcı taslak iletiyi ve EYP‘yi oluşturur.
  3. 3. ve sonraki adımlarda imzacılar (birden fazla imza atılacak ise) EYP‘nin imzalanmasını sağlar.

EYP uzantılı dosyaları açmak için TÜBİTAK KAMU SM’nin ürettiği İMZAGER isimli programı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

EYP uzantılı dosyalar Winrar gibi ücretli veya ücretsiz çeşitli 3. parti sıkıştırılmış paket açıcı programlar aracılığı ile açılabilmenin yanı sıra TÜBİTAK tarafından geliştirilen İmzager isimli yazılımla da açılabilmektedir. Tavsiyemiz ücretsiz ve resmi yazılım olan İmzager’in kullanılmasıdır.

adresinden bilgisayarınıza uygun sürümü kurarak EYP uzantılı dosyaları bu program içinden açıp görüntüleyebilirsiniz.

EYP uzantılı (formatlı) dosyaları açabilmeniz için TUBİTAK İmzager uygulamasını indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

TUBİTAK İmzager yazılımını buradan indirebileceğiniz gibi, bu linkin ileride değişmesi halinde Google üzerinden “TUBİTAK İmzager” şeklinde arama yaparak da indirebilirsiniz.

TUBİTAK İmzager uygulaması indir şeklinde google da aratmanız yeterli olacaktır.

İmzager programı çalıştırılır ve Seçenekler bölümü açılır. Genel sekmesinin altında İmza Dosya Tipi pdf formatı olan PADES İmza , İmzalama Algoritması da RSA_SHA256 seçilir ve Tamam butonuna basılır. Daha sonra soldaki dosya menüsünden imzalacak pdf seçilir ve İmzala butonuna basılır.

İmzager uygulaması elektronik imza oluşturulmasını, mevcut elektronik imzalı dokümanlardaki imzaların görüntülenmesini, imza eklenmesi ve imzaların yönetilmesini sağlayan yardımcı bir uygulamadır. İmzager kurumsal kullanımdan ziyade, elektronik imza uygulamaları geliştiren yazılımcılara yönelik geliştirilmiştir.

You cannot copy content of this page