Faik Tunay Kimdir? Kaç Yaşında? Faik Tunay evlendi mi? Eşi kim?

02.01.2023
Faik Tunay Kimdir? Kaç Yaşında? Faik Tunay evlendi mi? Eşi kim?

Faik Tunay Kimdir? Kaç Yaşında? Faik Tunay evlendi mi? Eşi kim?

Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzonspor Kulübü üyesidir. Çok iyi düzeyde İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Boşnakça ve Hırvatça bilen Tunay, bekârdır.

Faik Tunay Kimdir? Kaç Yaşında? Faik Tunay evlendi mi? Eşi kim?

5 Mart 1981 senesinde dünyaya gelen Faik Tunay aslen Trabzonludur. Eski Cumhuriyet Halk Paritisi milletvekili olan Tunay Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde tamamlamıştır.

Üniversite eğitiminden sonra altyapılarını ortaokul yıllarında atmaya başladığı yabancı dillerini geliştirmek ve daha da ilerletmek için üç yıl yurtdışında kaldı. (Bir yıl İtalya Roma bir yıl İspanya Madrid, bir yılda Hırvatistan Zagreb). İleri seviyede İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Hırvatça konuşmaktadır.

Yurtdışından döndükten sonra askerlik vazifesini Jandarma olarak Yozgat’ta tamamlayan Faik Tunay uluslararası bir şirkette satış yöneticisi olarak profesyonel iş hayatına devam etti.

18 ay çalıştıktan sonra kendi isteği ile ayrılıp serbest olarak kendi işleri ile uğraşmaya başladı.

1999 yılında Anavatan Partisi Beşiktaş İlçe Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeliği ile başlayan siyasi hayatında, İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul İl Ana Kademe Yöneticiliği görevlerinde bulundu.

Bu süreçte (2002-2004) yılları arasında Dünya Genç Demokratlar Birliği Başkan Yardımcılığı görevinde de bulunan Faik Tunay yurtdışında ki birçok panel ve konferansa ana konuşmacı olarak katıldı.

2009 yılında yerel seçimlerde İstanbul’un en genç meclis üyelerinden biri olarak Şişli Belediyesi Meclis üyeliği görevine seçildi.

Haziran 2011 genel seçimlerde CHP İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

TBMM Dışişleri Komisyon üyesi olan Faik Tunay, Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzonspor Kongre üyesidir.