Fancam Nedir? Fancam Ne Demek? Fancam Kanalı Nedir? Nasıl Kullanılır?

12.11.2023
Fancam Nedir? Fancam Ne Demek? Fancam Kanalı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fancam Nedir? Fancam Ne Demek? Fancam Kanalı Nedir? Nasıl Kullanılır?


“Fancam” terimi, kişilerin hayranı oldukları K-pop sanatçıları için oluşturdukları ve geniş bir kitleyle paylaştıkları videoları ifade eder. Hayranlar, sanatçının şarkı söylediği ve dans ettiği videolardan belirli bölümleri birleştirerek, bu şekilde özgün bir video oluştururlar. Bu yaratıcı sürecin adı ise “Fancam”dır. Fancamler genellikle K-pop fenomenlerinin videolarını içerse de, bu kavram başka konularda da uygulanabilir. K-Pop hayranlarının özellikle Amerika’da yaygın olduğu ifade edilebilir, ancak ülkemizdeki bu hayran kitlesi de küçümsenmeyecek kadar büyüktür.

Fancam Nedir Wikipedia?

Fancam, bir pop sanatçısını kendi idolü olarak benimseyip tutkuyla bağlı olan hayranlar tarafından oluşturulan videolara verilen bir isimdir. Bu videolar genellikle bir müzik grubuna değil, gruptaki belli bir üyeye odaklanır.

Pop sanatçılarının canlı performanslarını özenle kaydeden fancam yapımcıları, bu videoları elde ettikleri çekim tekniği ve yakın plan çekimle her yerde paylaşmanın bir sanat olduğunu düşünürler.

Fancam’ler sadece canlı performanslara odaklı olmak zorunda değildir. Örneğin, sanatçının farklı videolarından alınan kesitleri birleştirerek de ilgi çekici bir video yapılabilir. Hayranlar ve idoller arasındaki yoğun etkileşim, hayran kültürünün en yaygın yönlerinden biridir. İdol, stüdyoya gelerek canlı performans sırasında desteklenen, şarkılarına eşlik eden hayran gruplarıyla, fancam (fanchen) terimiyle ifade edilir.

Fancam izleyicileri genellikle bir grup içindeki belirli bir üye alt kümesine veya bir tek üyeye odaklanmıştır. Ana kamera nerede olursa olsun, hayranlar tüm performans boyunca sevdikleri idolu yakından takip ederler.

Bu sadık hayranlar, kendilerini idollerine adamış ve onları her platformda desteklemek için ellerinden geleni yaparlar. Ayrıca, organize bir şekilde bir araya gelerek Spotify veya farklı platformlarda idollerine destek vermek, dinlenme sayılarını artırmak, oy vermekte veya sanatçı adına hayır işleri yapmak gibi eylemlerde bulunabilirler.

Bu hayran kitleleri, idollerini diğerlerinin önüne çıkarmak ve fancam’lerin gücünü göstermek için çaba sarf ederler; bunun sonucunda da farklı fan kulüpleri arasında rekabet oluşur.

Yıldız Treni Nedir? Gökyüzündeki Sıralı Yıldızlar Nedir?

23 Temmuz 2022 Cumartesi günü gökyüzünde ip gibi dizilmiş ışıklar gördüyseniz korkmayın. Bunlar UFO yani bilinmeyen ya da açıklanamayan uçan nesneler değil. Tanımlanabiliyorlar. Peş peşe gönderilen Starlink uyduları. Bilhassa ilk fırlatıldığı günlerde ışıkları açık 60 vagonlu bir tren gibi geçtikleri için Starlink uydu treni olarak da isimlendiriliyor.

Ülkemizin pek çok yerinden bugün gelen son dakika görüntülerine göre yıldız treni gökyüzümüzde görüldü. Konuyla ilgili henüz resmi kurumlardan bir açıklama yapılmasa da benzer bir olay geçtiğimiz aylarda bir kez daha yaşanmış ve görülen cisimlerin Starlink Uydu Treni olduğu aktarılmıştı. Akşam saat 21.00-22.00 gibi görülen cisimler de yıldız treni uydusu olarak nitelendirildi.

Starlink projesi evrenin yörüngesinde meydana getirilmeye start verilmiş bir uydu ağı. Ardında evrenin en çok konuşulan isimlerinden Elon Musk ve onun uzay şirketi SpaceX var. SpaceX’e ait roketler bugüne kadar çoğunlukla dünyanın farklı noktalarına ait uyduları yörüngeye yerleştirdi ya da geçen yıl Barış Özcan’ın da canlı olarak izleyip bu kanaldan sizlere aktardığı CRS görevlerinde olduğu gibi ISS’e bilimsel ürünler taşıdı. Starlink projesinde ise kendi tasarımı olan telekomünikasyon uydularını yörüngeye yerleştiriyorlar. İlgili ürünü kullanarak evrenin en bilinmez noktaları da dahil olmak üzere her lokasyonuna çok hızlı ve ucuz maliyetli internet hizmeti vermeyi planlıyorlar.