Ferhat Boratav kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? Biyografisi, Ferhat Boratav babası kim?

25.08.2022
Ferhat Boratav kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? Biyografisi, Ferhat Boratav babası kim?

Ferhat Boratav kimdir? Ferhat Boratav Nerelidir? Ferhat Boratav Kaç yaşında? Ferhat Boratav Biyografisi, Ferhat Boratav babası kim? Ferhat Boratav Halk Tv, Ferhat Boratav Bilgi Üniversitesi, Ferhat Boratav kimin oğlu?

Gazeteci Ferhat Boratav Twitterda @ferhatboratav kullanıcı adı ile bulunur.

Ferhat Boratav

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Ferhat Boratav, Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nde, “Türklerin Göçmenlik Deneyimi” üzerine çalıştı.

Gazeteciliğe 1988 yılında Nokta Dergisi’nde başlayan, daha sonra beş yıl BBC Türkçe Servisi’nde çalışan Boratav, Show TV ve ATV haber müdürlüğünün ardından 1999’da CNN Türk genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Yirmi yıla yakın süredir İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde televizyon haberciliği, global habercilik, metin yazımı konularında ders veriyor. Michigan Üniversitesi merkezli Knight-Wallace gazetecilik burs programının yürütme kurulu üyesi olan Boratav, aynı zamanda “65+ Yaşlı Hakları Derneği” ve “Yanındayız”ın kurucu ve yöneticileri arasında yer alıyor.

Ferhat Boratav, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünü bitirdi. Fransa’da Grenoble Üniversitesi’nde “Türk Göçmen İşçiler” üzerine master yaptı. Medya macerası Nokta dergisinde başladı. Londra’da BBC Türkçe Yayınlar Servisi’nde yapımcı, sunucu ve radyo habercisi olarak çalıştı. Türkiye’ye dönüşünde kısa süre bir televizyon yapım şirketinde çalıştı. Daha sonra haberciliğe dönen Boratav, ATV Haber’de yöneticilik, CNN TÜRK Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Üniversite yıllarında uğraştığı tiyatroyu ve Fransa yıllarında yaptığı aşçılığı kariyerinin önemli halkaları arasında yer alıyor.

Boratav, hayatın her alanında büyük dönüşümler gerçekleştiren teknoloji en çok iletişim sektörünü etkilediğine dikkat çekiyor. Türkiye’de dünyadaki kadar güçlü bir değişimin olmadığını, ancak gelişmelerin Türkiye’yi de dönüştüreceğini belirten Boratav, gerçek bir iletişim devrimi için öncelikle zihinsel değişimin gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Uzun yıllar habercilik ve haber yönetişi olarak her günü ve günceli en yakından takip eden kişilerden biri olması tarihçi kimliğiyle buluştuğunda ortaya zengin yorum ve analizler çıkaran Boratav, “İletişim ve Biz Türkler” başlıklarında aranan konuşmacı.

Boratav sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışmalarına özel önem ve zaman ayıran bir iletişimci. Bunların arasında “Organ bağışı” özel bir yer tutuyor. Gündemimize görece yeni giren, çok da rahat olmadığımız bir konu olan organ bağışının anlaşılması adına çalışmalar yapan Boratav, konunun eğitime bağlı olarak daha yakın durduğumuz yeni bir başlık olduğunu düşünüyor. Boratav, organ bağışı konusunda pek çok sosyal sorumluluk kampanyasına hayat verdi. Diğer sosyal farkındalık başlığı 65+ Derneği. Sayıları giderek artan yaş almış nüfusumuzla nasıl başa çıkacağımızı, yaş almış vatandaşlarımız ise hızla değişen dünyayla nasıl başa çıkacaklarını bilemiyorlar. Boratav toplumsal kadın eşitliği konusunda da toplumsal faaliyetler yürüten önemli bir aktivist.