Feridun Şavlı kimdir, kaç yaşında ne zaman öldü, nereli?

17.07.2022
Feridun Şavlı kimdir, kaç yaşında ne zaman öldü, nereli?

Feridun Şavlı Yeşilçam sinema oyuncusu, dizi ve reklam oyuncusudur. 6 Ağustos 1953 tarihinde Burdur’da doğdu. 1975 yılında Hababam Sınıfı filmlerinde hayat verdiği Domdom Ali rolü ile hafızalara kazınmıştır.

Feridun Şavlı hayatı ve biyografisi

Feridun Şavlı son hali, çocuğu, eşi, ailesi, kardeşi kimdir? Feridun Şavlı kolu neden öldü? Hababam Sınıfı Domdom Ali Feridun Şavlı hayatı ve biyografi bilgileri haberimizin detayında…

Feridun Şavlı 1953 yılında Burdur’da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Burdur’da başladı. 1965’li yıllarda tüm ailesi ile birlikte İstanbul’a taşındı. Öğrenimine İstanbul’da devam etti. İstanbul Teknik Tekstil Lisesi’ni tamamladıktan sonra oyunculuk yapmaya başladı.

Feridun Şavlı sinema kariyerine ilk kez 1975 yapımı “Ah Nerede” sinema filminde kapıcı rolü ile adım attı. Aynı yıl Sınıfta Şenlik Var sinema filminde afacan, haylaz öğrenciyi canlandırdı. Feridun Şavlı en büyük çıkışını 1975 yılında Hababam Sınıfı sinema filminde canlandırdığı Domdom Ali rölü ile gerçekleştirdi. 1975 yılında film sinema salonlarında gişe rekoru kırdığı için aynı yıl Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı seri filminde rol aldı. Ardından 1976 yılında Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1977 yılında Hababam Sınıfı Tatilde ve 1978 yılında Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor sinema filmlerinde rol aldı.

1978 yılında Hababam Sınıfı’nın serisinden ayrılarak rol arkadaşı Kemal Sunal’ın ve Münir Özkul’un filmlerinderol almaya başladı. 1978 yılında Neşeli Günler sinema filminde Yaşar rolünü oynadı. 1978 yılında ikinci kez Yüz Numaralı Adam filminde rol aldı.

Feridun Şavlı 1980’li yıllarda Ülker Çokopens reklam filminde rol aldı. Bu tarihten sonra sinema ve setlere uzun bir ara verdi.  Bu sıralarda Şerife hanım ile tanıştı ve nikah masasına oturdu. Feridun Şavlı eşi Şerife Şavlı‘nın bu evliliklerinden Ayten adında bir kız çocukları dünyaya geldi.

Feridun Şavlı uzun bir soluğun ardından 1993 yılında TRT ekranlarında yayınlanan Umut Taksi dizisinde rol aldı.1993 yılında İzmir yolunda trafik kazası geçirdi. Kaza sonrasında Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede ilk müdahalenin ardından ameliyata alındı. Ancak tüm çabalara rağmen bir kolunu kaybetti. Kaza sonrasında Manisa Alaşehir’e yerleşti. Alaşehir’de temizlik malzemeleri satan bir dükkan açtı. Yeşilçam Sineması’nın usta oyuncusu ve Hababm Sınıfı filminin Domdom Ali’si Feridun Şavlı, 19 Nisan 1995 tarihinde evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Mezarı ise Manisa Alaşehir Asri Mezarlığındadır.