Fide Köksal kimdir? Kaç yaşında? Fide Köksal boşandı mı? Fide Köksal evlendi mi?

21.08.2022
Fide Köksal kimdir? Kaç yaşında? Fide Köksal boşandı mı? Fide Köksal evlendi mi?

Fide Köksal kimdir? Fide Köksal boşandı mı? Fide Köksal evlendi mi?

1982 İzmir’de doğan, Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler diploması almasına karşın müziğe duyduğu yoğun ilgi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na giren Fide Köksal‘ın yaşamını Yunan Antenna televizyonunun müzik yarışması değiştirdi.

28.08.2012 tarihinde haberlere şu şekilde konu oldu.

“Yunanistan’da yaşayan İzmirli solist Fide Köksal, kendi çalıştığı orkestrası Mimis Plessas’ın şefi ve bestecisi Nassos Sopilis ile İzmir’de yaşamını birleştirdi. Torbalı’daki Aksan Petrol Dinlenme Tesisleri’nde gerçekleşen törende nikahı Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven kıyarken, çiftin şahitliğini çocukluk arkadaşları Bengü Gökçek ile Yorgos Roombos yerine getirdi. 2 sene önce Fide Köksal’ın “Bridges” albümünün yapımı sırasında tanışan çift, geçtiğimiz yıl yaz döneminde aile arasında yapılan törenle nişanlanarak ilişkilerine resmiyet kazandırdı.”

1982 İzmir’de doğan, Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler diploması almasına karşın müziğe duyduğu yoğun ilgi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na giren Fide Köksal’ın yaşamını Yunan Antenna televizyonunun müzik yarışması değiştirdi. Köksal, 2006 yılında yarışmaya katılmak için gittiği Yunanistan’dan dönemedi. Yarışmada Yunanlıların büyük sempatisini kazanan Fide Köksal müzik kariyerini burada geliştirdi. Yunanistan’daki kulüplerde, gazinolarda, halk konserlerinde ‘Zeytinyağlı Yiyemem’, ‘İzmir’in Kavakları’, ‘Telli Turna’ gibi şarkılarla Anadolu havası estiren Köksal; Atina’da, Selanik’te, Rodos’ta ülkenin popüler müzisyenleriyle sahneye çıktı.

Üç yılın sonunda kendi orkestrasını kurarak konserlere başlayan Fide Köksal, “Hem Yunanca hem Türkçe şarkılar söylüyorum. Onların çok hoşuna gidiyor. Türk olmanın büyük avantajını gördüm. Beni çok benimsediler, sahiplendiler. Bana, ‘Biz senin sayende Türk insanlarını daha yakından tanıdık. Bizlere Türkleri çok sevdirdin’ demeye başladılar. Yıllarca türküler, şarkılar söylemişiz, beraber yaşamışız. Çok fazla ortak kelimemiz var. Deyimlerimiz aynı. Birçok şeyin direkt karşılığını İngilizce’de bulamazken Türkçe’den Yunancaya, Yunanca’dan Türkçe çevirebiliyorum. Bir siyaset bilimcisi olarak bir şey yapmıyor olabilirim ama müzik üzerinden bunu çok daha iyi bir şekilde, çok daha farklı bir şekilde yerine getirebiliyorum” diye konuştu. O yıllarda.