Fikret Bila kimdir? Fikret Bila ne kazası geçirdi, kazadan önceki hali?

22.09.2022
Fikret Bila kimdir? Fikret Bila ne kazası geçirdi, kazadan önceki hali?

Fikret Bila kimdir? Fikret Bila ne kazası geçirdi, Fikret Bila kazadan önceki hali? Fikret Bila önceki hali?

Fikret Bila 7 Temmuz 1998’de Başbakan Mesut Yılmaz’ın Makedonya’ya düzenlediği ziyaret sırasında, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve milletvekili Şinasi Altıner’le birlikte geçirdiği trafik kazasında ağır biçimde yaralandı.

O dönem Ameliyattan önceki durumu ‘‘Kaşın üstünden, alın kemiği kırılmış ve beyin dokusu dışarı doğru çıkmış. Elmacık ve burun kemikleri alttan beyine doğru batıp beyin zarını yırtmış’’ sözleriyle açıklayan doktorlar bunun yanı sıra ‘‘sinüsten de beyin dokusunun geldiğini’’ vurguladılar. İki doktor müdahalenin ilk bölümünde beyin zarının dikildiğini ve kemiklerin yerine oturtulduğunu aktardılar. Hastaneden yapılan açıklamada Bila’nın sol gözünde fonksiyon kalmadığı ve bu nedenle apse yapmaması için sol gözün alındığını da ifade ettiler. Doktorlar, Bila’nın genel durumunun düzelmesinin ardından sol gözüne protez takılacağını belirttiler.

1958 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 1980-1985 yılları arasında Sayıştay Denetçisi olarak görev yapan Bila, Gazi Üniversitesi’nden 1986 yılında doktora derecesi aldı.

Gazeteciliğe 1977’de Yankı dergisinde başladı. Bir süre ara verdikten sonra 1986’da Nokta dergisiyle yeniden gazeteciliğe döndü. 1987’de girdiği Milliyet gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Ayrıca CNN TÜRK’te Ankara Kulisi programını sundu.

Haziran 2016’da Milliyet gazetesinden istifa etmiştir. 2016 Temmuz’undan itibaren köşe yazarlığı yaptığı Hürriyet gazetesinden Nisan 2018’de ayrıldı.

7 Temmuz 1998’de Başbakan Mesut Yılmaz’ın Makedonya’ya düzenlediği ziyaret sırasında, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve milletvekili Şinasi Altıner’le birlikte geçirdiği trafik kazasında ağır biçimde yaralandı. Yaklaşık 1 ay süren tedavi sürecinin ardından bir süre sonra mesleğine döndü.

Yazmış olduğu yedi kitabı bulunmaktadır ve kitaplarından bazıları çeşitli dillerde yayımlanmıştır.