Fuat Tosyalı kimdir? Fuat Tosyalı Aslen Nereli? Fuat Tosyalı Serveti, ilk eşi, ikinci eşi kim?

09.01.2023
Fuat Tosyalı kimdir? Fuat Tosyalı Aslen Nereli? Fuat Tosyalı Serveti, ilk eşi, ikinci eşi kim?

Fuat Tosyalı kimdir? Fuat Tosyalı Aslen Nereli? Fuat Tosyalı Serveti, ilk eşi, ikinci eşi kim?

Fuat Tosyalı bugün bünyesinde 15 iştiraki, 20’yi aşkın dev tesis bulunduran, 3 farklı kıtada üretim yapan ve 10 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye’nin global demir-çelik şirketinin kurucusu ve başkanıdır.

Fuat Tosyalı’nın eşi Sibel Tosyalı ve kızları Şeyda Tosyalıdır.

1966 yılında Hatay’ın İskenderun ilçesinde doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladı.

1986 yılında askerlik görevini Isparta Eğridir’de komando olarak yaptı.

Türkiye’nin lider demir-çelik şirketi Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 1961 yılında Hatay’da doğdu.

Babası Şerif Tosyalı’nın 1952 yılında 9 metrekare bir dükkânda başlattığı ticaret hayatına, 1967’de ilköğretim döneminde çıraklık olarak katıldı.

Fuat Tosyalı, vizyoner kimliği ve daima yeniliklerin peşinden koşan kişiliğiyle Tosyalı Holding’i bu gün 3 farklı kıta da üretim yapan, 80’i aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren 10 binden fazla kişiye istihdam sağlayan bir global demir-çelik devine dönüştürdü.

İş hayatındaki cesareti ve sağlam öngörüleriyle, “En etkin 50 iş adamı sıralamasında 2’nciliğe yerleşen Fuat Tosyalı, hayırseverliği İle Türkiye’nin “En Gönlü Zengin” listesinde 4’üncü sırada yer alıyor.

Tosyalı Holding bünyesindeki görevinin yanı sıra; Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Üyeliği.

Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanlığı görevlerini de başarıyla sürdürüyor.

Fuat Tosyalı’nın liderliğinde Tosyalı Holding; 2008 yılında 1 milyar ABD Dolarlık bütçeyle başlattığı ve Türk Özel Sektörü’nün ilk yassı çelik üretimi yatırımını, küresel krizin tüm zorluklarına rağmen rekor sürede tamamlayarak 6 Şubat 2010’da, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı törenle Türkiye’ye kazandırmıştır.

Yassı çelik üretiminin ardından karlılığı artırmak ve katma değeri yüksek, son kullanıcıya da hitap edecek ürünleri üretmek üzere Holding, 2011 yılında, 250 milyon dolarlık bütçeyle aynı alanda dünyanın tek seferde kurulan en büyük çelik boru üretimi yatırımını başlatıp, 2013 yılı Eylül ayı itibariyle tamamlayarak 70’den fazla ülkeye boru ihracatı gerçekleştirmeye başlamıştır.

Çelik sektöründe bölgesel bir güç olma hedefiyle yatırımlar planlayan Tosyalı, yukarıdaki yatırımları devam ederken Afrika pazar stratejisi çerçevesinde Cezayir’de 2011 yılının sonlarında o ülkenin en büyük demir çelik yatırımını başlatmış ve 500 milyon dolar harcayarak 1.250.000 Ton/yıl kapasiteli inşaat demiri üretecek kompleksi 2013 yılı haziran ayında her iki ülkenin başbakanlarının katıldığı törenle ülkeye kazandırmıştır.

Fuat Tosyalı, Türkiye’de iş dünyasının önemli çatı kuruluşlarından biri olan MÜSİAD’ın, 21. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerle, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Kaynak: tosyaliholding.com.tr