Fulya Erdemci kimdir, kaç yaşında? Fulya Erdemci öldü, neden öldü? Biyografisi

14.07.2022
Fulya Erdemci kimdir, kaç yaşında? Fulya Erdemci öldü, neden öldü? Biyografisi

Fulya Erdemci kimdir, kaç yaşında? Fulya Erdemci öldü, neden öldü? Biyografisi

Fulya Erdemci kimdir, kaç yaşında? Fulya Erdemci vefat etti!

Çağdaş sanat alanında önemli işlere imza atan küratör ve yazar Fulya Erdemci vefat etti. Erdemci son olarak Danimarka’da kamusal alanda sanata odaklanan müze olan KØS’un direktörlüğünü üstlenmişti. KØS, Erdemci’nin görevini “Her zaman güçlü, eleştirel, duyarlı ve şiirsel bir anlayışla, şehrin sokaklarından vahşi doğaya ve çoğu zaman siyasi kargaşa zeminine kadar en zorlu çevrelerde sanat projeleri küratörlüğü yaptı. Fulya Erdemci’yi KØS ve Danimarka’da ağırlamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” diyerek duyurmuştu.

Bilkent Üniversitesi’nde (1994–1995), İstanbul ve Marmara Üniversitesi’nde (1999–2000) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans programında (2001–2007) öğretim üyeliği yapan küratör ve yazar Erdemci, 1994-2000 yılları arasında İstanbul Bienali’nin direktörlüğünü yürüttü. Çalışmalarını İstanbul ve Amsterdam’da sürdürüyordu.

Küratör ve yazar olan Fulya Erdemci, kamusal sanat alanında birçok işlere imza attı. Erdemci, 2011 Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde Türkiye Pavyonu’nun ve 13. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü yaptı.

Bilkent Üniversitesi’nde (1994–1995), İstanbul ve Marmara Üniversitesi’nde (1999–2000) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Yüksek Lisans programında (2001–2007) öğretim üyeliği yapan küratör ve yazar Erdemci, 1994-2000 yılları arasında İstanbul Bienali’nin direktörlüğünü yürüttü.

Küratör, bir müze, galeri, arşiv veya kütüphane koleksiyonunun yöneticisidir. Çağdaş sanat bağlamında küratör, sergi düzenleyicisi anlamında kullanılır. Bu anlamda küratörler, bir koleksiyonu arzuladıkları bir etkiyi yaratmak amacıyla düzenlerler.

Küratör (Latince: curatus; İngilizce: curator), bir müze, galeri, arşiv veya kütüphane koleksiyonunun yöneticisidir. Çağdaş sanat bağlamında küratör, sergi düzenleyicisi anlamında kullanılır.