Gaffar Yakınca Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında?

27.08.2022
Gaffar Yakınca Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında?

Gaffar Yakınca Kimdir, Nerelidir? Kaç yaşında?

Asıl mesleği mühendislik olan Gaffar Yakınca 1972 yılında Malatya’ da doğdu.

Gaffar Yakınca baba tarafından aslen Karapapak bir aileden gelmektedir.

Gaffar Yakınca Anne tarafından Malatya Hekimhanlıdır.

Çocukluğunu Malatya ve Erzurum’da tamamlayan Kuleli Askeri Lisesi’ne başlamış; ancak eğitimini 1989 yılında Malatya Lisesi’nde tamamlamıştır.

Gaffar Yakınca lisans eğitimini ise 1995 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Bu zamana kadar birçok dergi ve medya kuruluşunda yazarlık yapan Gaffar Yakınca, işi gereği Avrupa’da çeşitli ülkelere de seyahatler yapmıştır.

2016’da ABC Gazetesi’nde köşe yazarlığına başlayan Gaffar Yakınca, 2018’de ise Aydınlık Gazetesi’nde çalışmaya başlamıştır.

Turizm ve gıda teknolojileri alanında da çalışmalar yapan Gaffar Yakınca, İsveççe ve İngilizce bilmektedir. Yakınca aynı zamanda Ülke TV, CNN Türk ve çeşitli medya kuruluşlarında Türkiye’nin dış politikasına ilişkin yorum ve analizlerde bulunmaktadır.

Gaffar Yakınca’nın çocukluğu Malatya ve Erzurum’da geçti. Kuleli Askeri Lisesi’nde başladığı lise eğitimini 1989 yılında Malatya Lisesi’nden mezun olarak bitirdi.

Gaffar Yakınca 1995 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu.

Gaffar Yakınca İşi gereği çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşadı, sürekli seyahat halinde oldu.

Pek çok sivil toplum kuruluşunda görev aldı, Türkiye Barış Derneği’nde iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Gaffar Yakınca, öğrencilik yıllarından itibaren siyaset, tarih ve kültür alanlarında yazdı. “Tarih şuuru” üzerine yazdığı bir makalesi Türk Tarih Kurumu tarafından ödüle layık görüldü.

Gaffar Yakınca Mavi Radyo ve Radyofon gibi yayın organlarında yönetici ve program yapımcısı olarak görev aldı. Yazıları, Günberi, Kerkenez, Eski, Eski Broy, Gelenek, Sanat Cephesi, Sol, Red, Muhalefet, Teori gibi dergilerde ve çeşitli internet sitelerinde yayınlandı.

2009-12 arasında yayınladığı Form och Idea adlı tasarım ve sanat sitesi ile başladığı blog yayıncılığına 2013 yılından itibaren Deli Gaffar’ın Notları adlı fikir ve siyaset blogu ile devam etti.

Bu blog, kısa sürede Türkiye’nin en çok okunan kişisel bloglarından biri oldu.

Gaffar Yakınca 2016 yılında ABC Gazetesi’nde köşe yazarlığına başladı. Eylül 2018’de günlük Aydınlık Gazetesi’ne transfer oldu.

O tarihten beri yazılarına Aydınlık’taki Yeis Yok adlı köşesinde devam ediyor. Asıl mesleği mühendislik olan Gaffar Yakınca, halen gıda teknolojileri ve turizm alanlarında çalışmaktadır. İngilizce ve İsveççe bilmektedir.