Gevdan Aşireti lideri Mehmet Aslan kimdir? Nerelidir? Ne iş yapıyor?

10.01.2023
Gevdan Aşireti lideri Mehmet Aslan kimdir? Nerelidir? Ne iş yapıyor?

Gevdan Aşireti, bir anlamda Dünyanın tek AŞİRETLER KONFEDERASYONU sayılan Ertoşi Aşiretinin bir koludur. Mustafa Barzani ile aynı köyde doğup büyüyen ve daha sonraları Hakkari’ye göç eden Ertoş Beyin (Ertoşi ya da Hertoşi bölgesinden bu adı aldığı düşünülmektedir) aşireti 11 kabileden oluşmaktadır.

Aşiret merkezi Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi olmasına rağmen gevdanların büyük bir çoğunluğu, Van ve Hakkâri illerinde ikamet etmektedirler. Aşiret soy isimlerinde de hiçbir aşirette rastlanılmayacak kadar büyük bir birliktelik ve merkezilik söz konusudur. Gevdan Aşireti üyelerinin başlıca soy isimleri; “IŞIK”-“ABİ” – “ACAR” – “ASLAN” – “BOR” – ”GÜR” AŞKAN”dır.

Ancak yine de Gevdan olup bu soy isimlerin dışında başka soy isimler taşıyan Gevdan aileleri de bulunmaktadır. Bu diğer soy isimler ise şunlardır;

  • -Demir,
  • -Eminoğlu, Berk,
  • -Karadağ, Yacan,
  • -Aşan, Keçeci,
  • -Kılıç, Kotas,
  • -Güneş, Borak, Durmaz, Çelik, Karagöz, Kapalak, Akgün,Dere, Yılmaz , Al ve Ertunç’ tur.

Gevdan Aşireti lideri Mehmet Aslan, Van’da Gevdan Aşiret Lideri Mehmet Aslan’ın oğlu, Kanaat Önderleri Federasyonu Rasim Aslan’ın yeğeni Ceyhun Aslan, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı görkemli bir düğün ile dünya evine girdi.Tuşba ilçesi 15 Temmuz Parkı’ndaki kır düğününe yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi katıldı. 150 küçükbaş hayvanın kesilirken, yemek ikramının ardından geçilen takı töreninde damada 4 milyon 123 bin TL nakit para, geline ise 3 kilo altın takıldı.Düğün törenine olan katılımın kendilerini memnun ettiğini ifade eden Mehmet Aslan, “Oğlum düğününe gerek yurt içinden gerekse yurt dışından değerli insanlarımızın, konuklarımızın gelmesi bizi ziyadesiyle mutlu etti. Ben düğünümüze iştirak eden herkese teşekkür ediyorum” dedi.

error: Content is protected !!