Halil Bezmen kimdir? Nereli?

13.08.2022
Halil Bezmen kimdir? Nereli?

Halil Bezmen1939 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Sefarad kökenli bir aileden gelmektedir. Annesinin adı Fatma, babasının adı Fuat Bezmen‘dir. Nazım (d. 1942), Turgut (d.1950), Necdet (d.1954) adlarında kardeşleri vardır. Yazar Nermin Bezmen amcasının oğlu rahmetli Pamir Bezmen‘in eşi idi. İstanbul’da ilkokuldan mezun olduktan sonra diğer eğitimlerini İsviçre‘de sürdürmüştür. Zürih Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Fransızca, Almanca, İngilizce ve İtalyancayı ana dili gibi bilen Halil Bezmen, üniversiteden mezun olunca İstanbul’a ailesinin yanına döndü ve babasının 1929 yılında kurduğu Türkiye’nin en eski sanayi işletmesi Mensucat Santral fabrikasında tamir bakım ustası olarak işe başladı. On yıl sonra Mensucat Santral şirketine genel müdür oldu. 1975 yılında babası tüm işleri ona devretti. Büyük yatırımlar yaparak ve ileri yönetim teknikleri uyguladı. Bu yıllarda Santral Holding şirketi, Türkiye’deki en büyük 10 aile şirketi arasında oldu.

Ancak Halil Bezmen‘nin babası Fuat Bezmen, Halil Bezmen’nin şirketi iyi idare edemeyip batırdığından dolayı medyada kötüleyen yorumlarda bulununca araları açıldı. Halil Bezmen’in babası Fuad Bezmen, vefat ettiği 2011 yılına kadar yirmi yıl süreyle kendisiyle küs kaldı.

Halil Bezmen, 1993 yılında “Koruma Tarım” isimli şirketle, (İSKİ) İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne yüksek fiyatla klor satışı yapması nedeniyle dava açıldı. Piyasa fiyatı 2.500 TL olan kloru 13.595 TL’yedilen Halil Bezmen, duruşmada “Evet, devleti kazıkladım” şeklinde ifade vermiştir. Dava esnasında verdiği ifadede, İSKİ‘de kimseye rüşvet vermediğini beyan eden Halil Bezmen, kısa bir süre sonra ise ortadan kaybolmuştur. 29 Ekim 1994 tarihinde Türkiye’den kaçtı. İSKİ klor yolsuzluğu davasından beraat etti.

1994 yılında Mensucat Santral ve diğer şirketlerine ait 2.5 trilyon liralık vergi borcunu ödemeden yurtdışına kaçtı. Amerika‘da Manhattan‘da yaşadı. Adı daha sonra tarihi eser kaçakçılığına da karıştı. Ancak Bezmen, tarihi eser kaçakçılığından yargılandığı davada, eserlerin tarihi eser olmadığı belirlenince beraat etti.

ABD’de 2002’de tutuklanan Halil Bezmen, ABD’de 9 ay hapis yattı. Türkiye’nin talebi üzerine 22 Mart 2003’de Türkiye’ye iade edildi. İki hafta Kartal Cezaevi’ne konulan Bezmen, hakkındaki üç ayrı davadan tahliye olunca 5 Nisan 2003’te serbest kaldı. Vergi affı istedi. Hayali ihracattan kaynaklanan 1.5 milyar liralık borcunu ödedi.

2007 yılında emekli olabildi.