Halis Bayancuk kimdir? Nerelidir? Halis Bayancuk babası kimdir?

24.08.2022
Halis Bayancuk kimdir? Nerelidir? Halis Bayancuk babası kimdir?

Halis Bayancuk kimdir? Nerelidir? Halis Bayancuk babası kimdir?

1984 yılında Diyarbakır’da doğdu. Aslen Bingöl’ün Yamaç Köyündeki Zaza bir aileden gelmektedir. Babası, Hizbullah yöneticilerinden olan ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan suikastının planlayıcısı olarak hüküm giyen Hacı Bayancuk‘tur.

Farklı zamanlarda birçok kez El-Kaide ve IŞİD soruşturmalarında göz altına alınmasıyla sık sık gündeme gelen Halis Bayancuk, bilinen takma adıyla Ebu Hanzala 1984 yılında Diyarbakır’da doğdu.

Aslen Bingöl Zazalarından olan Bayancuk’un Babası Hacı Bayancuk Hizbullah ana davasından hüküm giymiş ve 2016’da tahliye olmuştur.

İlk, orta ve lise eğitimini Diyarbakır İmam Hatip Lisesi’nde tamamlayan Bayancuk, medreselerde başladığı dini eğitiminin ardından Mısır’a giderek El-Ezher Üniversitesi’nde çeşitli hocalardan dersler almıştır.

Mısır’da evlendikten sonra Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’de 2006 yılında İstanbul, Fatih ve Bayrampaşa’da sohbetlere başlayarak Selefi anlayışa sahip insanları etrafında toplamaya başladı ve bir yandan da sosyal medya aracılığıyla geniş kitlelere ulaşabilmek için tevhiddersleri.tv sitesini kurdu ve Tevhid Dergisi’ni çıkardı.

Kendisi sosyal medyada paylaştığı videolarda IŞİD hakkında yapmış olduğu eleştiriler sonrasında örgüt tarafından tekfir edilmiş yani kafir ilan edilmiş ve ölüm tehditleri almıştır. Ayrıca örgüt üyelerinin sohbetlerine gelmemesini istemiştir.

IŞİD’in İstanbul lideri olduğu iddia edilen Ebu Ubeyde kod adlı İlyas Aydın ile ilişki içinde olduğu ve IŞİD’in yerel örgütlenmesiyle ise kendi faaliyetleri ile irtibat kurduğu iddiasi tutuklanmış ve serbest bırakılmıştır.

IŞİD’e üye kazandırmak için gizli mescit açtığı ve piknik organizasyonları düzenlediği belirtilmiş ve bu iddia üzerine de göz altına alınmıştır.

2017’nin Haziran ayında tutuklandıktan sonra verdiği ifadesinde, “…DEAŞ’ı desteklemem, eleman temin etmem veya böyle bir faaliyete yardımcı olmam düşünülemez.” demiştir.