Hasan Paşa kimdir? yedi sekiz Hasan Paşa? 7 8 Hasan Paşa imzası

05.03.2022
Hasan Paşa kimdir? yedi sekiz Hasan Paşa? 7 8 Hasan Paşa imzası

TRT1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde yer alan Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın imzası ve hayatı merak ediliyor.

1831’de Çorum’un Kuşsaray köyünde doğdu. Askerliğine kadar demirci ustası olan babasının yanında çalışıp, askerliğini yapmak üzere İstanbul’a gitti.

Kırım Savaşı’na katıldı. İstanbul’a dönüşünde çavuş oldu.

Gözü pekliğiyle, daha çok Arnavut ve Çerkezlerin tekelinde olan muhafız alaylarında kendine yer edindi. Muhafız olarak katıldığı bir hac seferi sonrası içinde bulunduğu gemiyi batmaktan kurtarınca, Abdülmecit tarafından mülazımlık (teğmen) payesiyle ödüllendirildi.

II. Abdülhamid’i devirmek için Çırağan baskınını gerçekleştiren Ali Suavi’yi bir sopayla kafasına vurarak öldüren Hasan Ağa’ya bu olaydan sonra paşalık (generallik) unvanı verildi.

93 Harbi’nde Kafkas cephesinde görev yaptı.

Abdülhamid’in en güvendiği adamı haline geldi. Osmanlı ordusunda erlikten mareşalliğe kadar yükselebilen nadir isimlerden biri olarak bilinen Hasan Paşa’nın okuma ve yazması zayıf olduğu için Arapça yedi ile sekiz rakamlarından imzasını oluştuğu için bu lakabı aldığı rivayet edilir.

Hasan Paşa, 1905’te hayatını kaybetti.

İddia edildiği gibi Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın imzası 7 ve 8 harflerinden oluşmuyor; Osmanlı arşivlerindeki belgelerde imzası yukarıdaki gibi…