Hatime Ana Kimdir? Hatime Ana Çanakkale

18.03.2022
Hatime Ana Kimdir? Hatime Ana Çanakkale

Hatime Ana Kimdir? Hatime Ana Çanakkale

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü’nde yapımı tamamlanan 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisi, boğaza hakim noktadaki mimarisiyle ilgi görüyor. İsmi de merak konusu oldu tabi ki.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, 18 Mart Hatime Ana Ulu Camisi’nin Çanakkale için çok büyük anlamı bulunan bir mabet olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Camimiz, 6 minaresiyle bir selatin camisi mimarisiyle yapılmıştır. Sırtını üniversitemize dayamış, üniversitemizin hemen girişinde gerçekten muhteşem bir görüntüsü vardır. Rektörlükten de baktığımız zaman iki manzarayla karşı karşıya kalıyoruz. Biri muhteşem yapısıyla 6 minareli camimiz. Hemen minarelerimizin ucunun denk geldiği karşı yakada bu ülke için, bu vatan için, o camilerin minareleri için hayatlarını seve seve feda etmiş, peygamberlikten sonra en büyük makam olan şehitlik makamına ermiş şehitlerimizin ebedi istirahatgahı…”

Tüm bunlardan sonra bu isim merak edildi doğal olarak.

Hatime ana caminin yapımında emeği geçen İÇDAŞ ailesinin büyüklerinin ismidir.

İÇDAŞ ailesi, sanayici bir firmadır.

İÇDAŞ, bir çelik şirketidir. Türkiye’deki Bekirli Termik Santrali ve İçdaş Çelik Enerji sahipdir.

İÇDAŞ SİTESİNDE TARİHÇE KISMINDA AŞAĞIDAKİLER YAZAR.

ilenin en büyüğü Koca Mustafa Bey, 1880’ li yıllarda gemi tamir işlerine başlamak üzere İstanbul’a gelir. Aslan ailesi 1954 yılında döküm ve makine alanına girer ve 1961 yılında ilk haddehaneyi kurar.1969 yılında ise İstanbul Çelik Demir İzabe Sanayi A.Ş. kurulmuştur…

1970 yılından bu yana inşaat çeliği ve alaşımlı çelik üreten İÇDAŞ, üretim kapasitesiyle Türkiye’nin 2. Büyük çelik üreticisidir.

(İSO) İstanbul Sanayi Odası Belirlemelerine göre kamu dahil Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasında genel sıralamada 2014 yılında 6’ıncı sırada yer alan İÇDAŞ’ın grup şirketleriyle birlikte 10.000’e yakın çalışanı bulunmaktadır.

Ulusal Çelik endüstrisinin stratejik öneminin Türk ekonomisine etkisinin bilincinde ve köklerine bağlı bir şekilde, İCDAŞ çelik endüstrisinde teknoloji ve kalitede önderdir.

Bütün gelişmiş ülke ekonomilerinde lokomotif sektör daima çelik sanayisi olmuştur. Dünyamız çeliğin ışıltısında gelişiyor. Ülkemizin en büyük özel sektör çelik üreticisi olan  İÇDAŞ, Ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma amacına çelik potasındaki alın teri ile  katkı vermektedir.

İÇDAŞ Çanakkale yatırımlarındaki entegrasyon ve teknoloji kullanımıyla dünya kalite standartlarını karşılarken, yaratmış olduğu  rekabet gücüyle  dünya çelik liginin saygın bir kuruluşu olmuş ve  ülkemizin geleceğini yansıtan küresel rekabet gücüne de önemli bir katkı sunmuştur.

Enerji verimliliği, proses etkinliği, çevre duyarlılığı, teknoloji kullanımı, çalışanların üretkenliğe katılımı ile İÇDAŞ; dünya çelik sektöründe çok gerisinde başladığımız bir yarışta, ortaya koyduğu rekabet gücüyle ülkemizin adını bugün saygın bir noktaya getirmenin haklı gururunu paylaşmaktadır.

Demir çelik sektörünün dev firmalarından İÇDAŞ‘ın sahibi Bayram Yusuf Aslan’dır.

Dünyaca Ünlü İşadamı Hemşehrimiz Bayram Yusuf Aslan; 1939 Yılında Kastamonu’nun Cide ilçesi ilyasbey köyünde doğmuştur.

Açılımı ise çelik enerji tersane ve ulaşım sanayi a.ş kısaltmasıdır. türkiye’nin en büyük özel sektör çelik üreticisidir. istanbul’da ve çanakkale’nin karabiga ilçesinde faaliyet göstermektedir. Hatime Ana Kimdir? Hatime Ana Çanakkale

You cannot copy content of this page