Hayyam Garipoğlu kimdir? Nereli, Ne iş yapıyor?

23.09.2022
Hayyam Garipoğlu kimdir? Nereli, Ne iş yapıyor?

Hayyam Garipoğlu kimdir? Hayyam Garipoğlu Nereli, Hayyam Garipoğlu Ne iş yapıyor? Hayyam Garipoğlu dini ne? Hayyam Garipoğlu serveti ne kadar? Hayyam Garipoğlu nerede yaşıyor? Hayyam Garipoğlu şimdi ne yapıyor?

Hayyam Garipoğlu, (d. 1954 Ceyhan, Adana) Türk iş adamı, televizyon kanalı (Smart Holiday TV) eski sahibi ve yazardır. Garipoğlu Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Cezayir asıllı olduğunu beyan eden Hayyam Garipoğlu’nun iş hayatı, babası Kasım Garipoğlu’nun eski bir fabrika satın almasıyla başlamıştır.

1978 senesinde Hayyam Garipoğlu ve kardeşi Nida Garipoğlu birlikte Almanya’ya giderek, babalarının onlara gönderdiği tekstil ürünlerini pazarlamaya başlamışlardır.

Ayrıca Hayyam Garipoğlu Almanya’da kimya bölümünde okumaya başlamış ancak iş hayatı nedeniyle okulu yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Daha sonra Liverpool Pamuk Borsası’nda bir süre iş yapan Hayyam Garipoğlu’nun, ailesi bu yıllarda Amasya ilinde iplik ve dokuma fabrikası, Lüleburgaz’da tekstil ve hidrojen peroksit fabrikası ile polivinil fabrikası olmak üzere 28 adet fabrikanın sahibiydi. Ayrıca Adana’da İpeks Tekstil isimli şirketin sahibi olan Hayyam Garipoğlu, 1976 senesinde Halil Bezmen’e ait olan Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamulleri A.Ş.’ni 35 milyon dolar karşılığında satın almıştır.

Toros Biracılık şirketini kuran Hayyam Garipoğlu, Alman bira üretim teknolojisi ile Marmara Bira isimli biraları üretmiş, ancak şirket pazarda tutunamadığından dolayı şirketi Efes Pilsen’in sahibi olan Anadolu Grubu’na satmıştır.

Bu yıllarda satışa çıkarılan Sümerbank’ı 103.5 milyon dolara satın alan Garipoğlu, POAŞ’ın özelleştirilmesi ihalesinde 1.6 milyar dolar vererek, ihaledeki en yüksek teklifi yapmıştır.

Bu sırada işlenen Nesim Maliki cinayetinde, üzerinde şüphe bulunduğundan dolayı gözaltına alınmıştır. Nesim Maliki’nin amacı yeni bir bankaya sahip olmaktı.

Bu nedenle Hayyam Garipoğlu ile ortak olmak istedi. Bu görüşmeler sırasında Nesim Maliki 28 Kasım 1995 tarihinde, Bursa’daki Özdilek Tesisleri önünde, trafik ışıklarında düzenlenen saldırı sonucu öldürülmüştür.

Hayyam Garipoğlu’nun Nesim Maliki ile iş ilişkisi olduğu için şüpheli görülmüştür.