Henri Barkey kimdir? Ne iş yapıyor?

10.08.2022
Henri Barkey kimdir? Ne iş yapıyor?

Henri Barkey kimdir? Ne iş yapıyor?

Henri Barkey, İzmirli Musevi bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

Üniversite mezuniyetinin ardından Pennsylvania Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Henri Jak Barkey, Amerikalı akademisyen ve Orta Doğu uzmanıdır. İstanbul’da doğan Barkey’in Türk vatandaşlığı da bulunmaktadır. 1954 yılında İstanbul’da doğan Barkey, doktorasını Pennsylvania Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde tamamlamıştır.

1998-2000 yılları arasında Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama Bölümü’nde; Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Irak ve istihbarat alanlarında direkt dışişleri bakanına bağlı olarak görev yaptı.

Çeşitli gazetelerde makaleler yazan Barkey, farklı birçok tv kanalında siyaset yorumculuğu da yaptı.

ABD’nin Princeton, Columbia, Pennsylvania ve New York Devlet Üniversitesi gibi çeşitli tanınmış okullarında dersler verdi.

68 yaşındaki Henri Barkey, 1998-2000 arasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama Bölümü’nde de görev almış aynı zamanda çeşitli gazetelerde makaleler yazmış, farklı birçok tv kanalında siyaset yorumculuğu da yapmıştır. ABD’de de birçok okulda öğretim üyesi olarak çeşitli dersler de vermiştir.
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında yakalama kararı bulunan eski CIA danışmanı Henri Barkey hakkında hazırlanan iddianamede, Barkey’in 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldığı belirtilmişti.