Hürriyet Turnalı Kimdir, Kaç Yaşında? Nereli, Hürriyet Turnalı Hayatı ve Biyografisi

13.06.2022
Hürriyet Turnalı Kimdir, Kaç Yaşında? Nereli, Hürriyet Turnalı Hayatı ve Biyografisi

Hürriyet Turnalı Kimdir, Kaç Yaşında? Nereli, Hürriyet Turnalı Hayatı ve Biyografisi

Tam adı Hürriyet Gürsel Turnalı subay bir baba ve gazeteci bir annenin kızıdır. Gizemli ve birkaç versiyonu olan hayta hikayesine göre, sahnede dans etmiş şarkı söylemiştir. Şimdi demans hastası babası ile birlikte yaşamakta ve kitaplarını yazmaktadır.

Hürriyet Turnalı, 1960 senesinde Ankara doğdu. İstanbullu bir ailenin kızı olan Turnalı, Mevlevi Zekai Dede Efendinin torunlarından biri olduğunu dile getirmekte.

Hürriyet Turnalı’ yı kendini şu sözlerle ifade ediyor.

3Mevlevi kökenli bir aileyiz biz. Tasavvuf felsefesinin içinde büyüdüm. Mevlevi kökenli olmaktan dolayı böyle yetiştirildim.

Çok güzel bir aileye konuk olduğumu düşünüyorum, bu dünyaya gelişte. Çünkü nefis bir annem ve nefis bir babam vardı. Çok eğitimli, çok bilinçli insanlardı.

Farklılardı ve o farklılıklarının farkında değillerdi. Ya da farkında olduklarının ben farkında değildim. Güzel yetiştirildim.

Çocukluğumdan beri farklı meraklarım oldu. Mesela, çocukluğum boyunca ölümün ne olduğunu çok merak etmişimdir. İnanılmaz resimler yapmışımdır.

Okulda arkadaşlarım derste yazı yazarken, ben okuma yazmayı biliyordum tahtaya yazı yazmak için çağrıldığımda ben tahtaya deniz kızı çiziyordum.

Öğretmenimiz matematik dersi öğretirdi. Sorduğu soruların yanıtlarını bilirdim, çözümlemesini yapabiliyorum ama o matematiği yazdırırken ben roman yazıyordum.

Hürriyet Turnalı Kimdir, Kaç Yaşında? Nereli, Hürriyet Turnalı Hayatı ve Biyografisi

Hürriyet Hanım merhaba sizi tanıyabilir miyiz? Sizlere de merhaba. 1960 senesinde Ankara doğumluyum. Eski İstanbullu bir ailenin kızıyım. Mevlevi Zekai Dede Efendinin torunlarından biriyim. 200- 300 yıllık bir soyacağımız vardır. Mevlevi kökenli bir aileyiz biz. Tasavvuf felsefesinin içinde büyüdüm. Mevlevi kökenli olmaktan dolayı böyle yetiştirildim. Çok güzel bir aileye konuk olduğumu düşünüyorum, bu dünyaya gelişte. Çünkü nefis bir annem ve nefis bir babam vardı. Çok eğitimli, çok bilinçli insanlardı. Farklılardı ve o farklılıklarının farkında değillerdi. Ya da farkında olduklarının ben farkında değildim. Güzel yetiştirildim. Çocukluğumdan beri farklı meraklarım oldu. Mesela, çocukluğum boyunca ölümün ne olduğunu çok merak etmişimdir. İnanılmaz resimler yapmışımdır. Okulda arkadaşlarım derste yazı yazarken, ben okuma yazmayı biliyordum tahtaya yazı yazmak için çağrıldığımda ben tahtaya deniz kızı çiziyordum. Öğretmenimiz matematik dersi öğretirdi. Sorduğu soruların yanıtlarını bilirdim, çözümlemesini yapabiliyorum ama o matematiği yazdırırken ben roman yazıyordum.