Hz Yusuf 5 ve 14 ne demek, 5 ve 14 Sırrı Nedir?

05.04.2022
Hz Yusuf 5 ve 14 ne demek, 5 ve 14 Sırrı Nedir?

Hz.Yusuf’a kuyuda, Hz.Cebrail 5 parmak ve 14 mafsaldan söz ediyor, 5 parmak 14 mafsal şifresi nedir, 5 ve 14 sayılarının sırrı nedir?

Ardından, eklem ve parmaklarını saymasını istemiş ve de Hz.Yusuf (a.s) 5 parmak ve 14 eklem saydığını belirtmiştir. Hızır, göklerin ve yerin yaratılışında bu sayılarda bizde olup onların Serra’nın ancak ahir zaman Peygamberimiz zamanında açığa çıkacağını bildirmiştir. Peygamberimiz Ahir Zaman peygamberidir.

Hz.Yusuf’a kuyuda, Hz.Cebrail 5 parmak ve 14 mafsaldan söz ediyor son peygamberin şifresi nedir şeklinde merakla araştırılan bir konudur.

Bu konuyu şu şekilde açıklayanlar vardır, aşağıdaki gibi.

5 parmak hz Muhammed hz Ali hz Fatıma hz Hasan ve hz Hüseyin’dir şeklinde.
14 mafsal ise 14 mahsumu ifade eder hz Muhammed hz Fatıma ile 12 imamdır.

Allah resulü hazreti Yusuf Aleyhisselam kuyuda iken Hızır’ı görmekte ve onun kendisine bir teselli vermesiyle bu zorluklara dayanabilme gücü bulmak istedi.

Hızır ona şöyle dedi: + ” Senin teselliye ne ihtiyacın var.

Göklerin ve yerin yaratılışının sırrı senin ellerindedir.” Ardından, eklem ve parmaklarını saymasını istemiş ve de Hz.Yusuf (a.s) 5 parmak ve 14 eklem saydığını belirtmiştir. Hızır, göklerin ve yerin yaratılışında bu sayılarda bizde olup onların Serra’nın ancak ahir zaman Peygamberimiz zamanında açığa çıkacağını bildirmiştir. Peygamberimiz Ahir Zaman peygamberidir.

Ben, beş kişi olan Ehlibeyt ve 14 masumdan bahsetmiştim. Bu kişiler peygamber soyu ailesi olduğu üzere Bunlar Hızır’ın Hazreti Yusuf'(as)’a söylediği sayıların sırrını açıklamaktadır.