İbrahim Arıkan kimdir? İbrahim Arıkan nereli? Arıkanlı Holding Serveti ne kadar?

13.07.2022
İbrahim Arıkan kimdir? İbrahim Arıkan nereli? Arıkanlı Holding Serveti ne kadar?

İbrahim Arıkan kimdir? İbrahim Arıkan siyasi görüşü? İbrahim Arıkan nereli? Arıkanlı Holding Serveti ne kadar?

Yurtiçi Kargo ve MEF okullarını da bünyesinde barındıran Arıkanlı Holding’in sahibi İbrahim Arıkan, Özel Dershaneler Birliği’nin (ÖZDEBİR) kurucusu ve ilk başkanı idi. MEF Üniversitesi Arıkan’ın vefatını böyle duyurdu: İBRAHİM ARIKAN KİMDİR? Dr. İbrahim Arıkan 22 Ocak 1941’de okulu olmayan bir köyde doğdu.

Kırk yılı aşkın sürede eğitim, taşıma, sigortacılık, inşaat-mermercilik, enerji, medya-yayıncılık, turizm-sağlık, organik tarım ve şarapçılık alanlarındaki yatırımlarıyla uzmanlaşan Arıkanlı Holding, bugün 7 şirketi kapsayan yatırımlar zincirinin odağında yer alıyor.

İbrahim Arıkan kimdir? İbrahim Arıkan siyasi görüşü? İbrahim Arıkan nereli? Arıkanlı Holding Serveti ne kadar?

Eğitim dünyasının duayeni olarak bilinen İbrahim Arıkan, yaşam savaşını kaybetti. 22 Ocak 1941 Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Salur’da dünyaya gelen İbrahim Arıkan, uzun süredir sağlık sorunları nedeniyle hastanede tedavi görüyordu.

Arıkan, 4 Şubat Perşembe günü saat 12:00’da MEF Okulları Ulus Kampüsü’nde cenaze töreni düzenlenecek ve ardından Zincirlikuyu Camii’nde kılınacak ikindi namazı sonrasında son yolculuğuna uğurlanacak.

İlkokul öğretmeni olmak için sınava girerek, Mimar Sinan Öğretmen Okulu’nu kazanan Arıkan, okuldaki başarılarından dolayı lise öğretmeni olarak yetiştirilmek üzere Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na seçildi. Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümü’nü tamamlayan Arıkan, 1968’de fizik öğretmeni oldu.

1968-1971 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde asistanlık görevini yürüten İbrahim Arıkan, 1972 yılında MEF (Modern Eğitim Fen) Dershanesi’ni kurdu. 1981 yılında faaliyete geçen ÖZDEBİR’in (Özel Dersaneler Birliği) kurucu başkanı olan Arıkan, 24 Ekim 2005 tarihine kadar ÖZDEBİR Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Türkiye’deki ilk profesyonel kargo taşımacılığı şirketi olan Yurtiçi Kargo’yu, 1982’de açan İbrahim Arıkan, eğitim dünyasına yaptığı yatırımlarla tanınıyor. 1996 yılında okul öncesi, ilköğretim, lise ve uluslararası okullar grubundan oluşan MEF okulları’nı kuran Arıkan, 11 Şubat 1996 tarihinde tüm şirketlerini, Arıkanlı Holding bünyesine kattı.

“Eğitim”, “Taşımacılık”, “Medya ve Yayıncılık”, “Turizm ve Sağlık”, “Enerji”, “Organik Tarım”, “Sigortacılık” ve “Sanayi ve İnşaat” alanlarında yatırımlar yapan Arıkanlı Holding; 24 şirketi bünyesinde barındırıyor.

Evli ve 3 çocuk babası olan Arıkan, iş dünyasında oluşturduğu şirketler kurduğu sistem ve yarattığı markalardan dolayı 16 Nisan 2009 tarihinde “Liderlik Onur Ödülü” ile onurlandırıldı.

Lefke Avrupa Üniversitesi (European University of Lefke) senatosu tarafından; 14 Mayıs 2001 tarihinde, K.K.T.C’nin ekonomisine ve eğitim sorunlarına olan katkısı nedeniyle; “İşletme Bilim” dalında “Fahri Doktora” ünvanına layık görülen Arıkan’a, MEF Eğitim Kurumları’nı eğitim dünyasına kazandırması dolayısıyla, 22 Mayıs 2009 tarihinde ABD’nin saygın üniversitelerinden Roger Williams Üniversitesi tarafından “Beşeri Bilimler” dalında “Doktora” verildi.

ARIKAN 10 KİTAP KALEME ALDI

‘Modern Fizik’, ‘Biz Bize’, ‘Orijinal Fikir Üretme ve Yaratıcılık’, ‘Kurum Başarısı İçin’, ‘Yöneticiye Mektup’, ‘Her Durumda Başarmak’, ‘Kriz Önce Haber Verir Sonra Kapıyı Çalar’, ‘Tarih Ekonomiyi, Ekonomi Tarihi Oluşturur’, ‘Ya Yenilenirsin Ya da Yenilenirsin’ ve ‘Öğreten Öğretmen’ adında 10 kitap yazan Arıkan’ın çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri bulunuyor.

error: Content is protected !!