İmam Gazaliden yöneticilere öğütler, İmam Gazzâlî’den Gençlere Öğütler

21.08.2022
İmam Gazaliden yöneticilere öğütler, İmam Gazzâlî’den Gençlere Öğütler

İmam Gazaliden yöneticilere öğütler, İmam Gazzâlî’den Gençlere Öğütler Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için İmam Gazaliden yöneticilere öğütler, İmam Gazzâlî’den Gençlere Öğütler sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

İmâm-ı Gazalî’yi halka tanıtan hacımca küçük, fakat tesiri bakımından büyük olan eseri Eyyühe’l-Veled olarak bilinen ve dilimizde “Ey Oğul” şeklinde bilinen eseridir.

Birçok dünya diline çevrilen, UNESCO tarafından da yayınlanan Ey Oğul, batıda ve doğuda okuma rekoru kıran bir eserdir. “Müslümanın yirmi dört saati” demek olan bu kitap, ayrıca bir öğüt ve nasihatler bütünüdür. Yapman gereken dört şey de şunlardır: Birincisi, emrin altında olan kimselerin sana karşı nasıl hareket etmelerini istiyorsan senin de Allah’a karşı öyle hareket etmendir. İkincisi, sana nasıl davranılmasını istiyorsan senin de diğer insanlara öyle davranmandır. Üçüncüsü, kalbini temizleyecek ve nefsini arındıracak ilimleri öğrenmeye çalışmandır. Bir haftalık ömrün kalsa hangi ilimle meşgul olmayı tercih edersen her daim önceliği ona vermelisin. Zira ölüm her an gelebilir. Dördüncüsü, sana bir yıl yetecek dünyalıktan fazlasını biriktirmemendir. 

Gelin, İmam Gazzâlî’nin risalesinin sonunda yer alan şu duasına hep birlikte âmin diyelim:

“Allah’ım, bizimle beraber ol, bize karşı olma!

Allah’ım, ömrümüzü mesut olarak tamamla. Emellerimizi fazlasıyla gerçekleştir. Sabahımıza da akşamımıza da afiyet ver. Varacağımız yer, senin rahmetin olsun. Günahlarımızın üzerine affını yağdır. Kusurlarımızı ıslah ederek bize lütfet. Takvayı bize azık eyle, din için çalışıp çabalamayı nasip eyle. Biz ancak sana dayanır ve ancak sana güveniriz.”

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak İmam Gazaliden yöneticilere öğütler, İmam Gazzâlî’den Gençlere Öğütler sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.