İnme (Felç) Nedir, Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

07.04.2024
İnme (Felç) Nedir, Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnme (Felç) Nedir, Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Soruları merak edilmektedir, arama motorlarında, sosyal medya platformlarında, ülkemiz gündeminde ve web sitemizin bu güzide adresinde bu sorulara yanıtlar aranmaktadır. Bizlerde sizin için İnme (Felç) Nedir, Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? sorularının yanıtlarını araştırdık. Sayfamızda yer verdik, evet. İşte detaylar;

“İnme” beyin veya spinal kordun bir bölgesine giden kanın aniden kesilmesi veya damarın yırtılması sonucunda oluşan bir tıbbi durumdur. Bu, beyin dokusuna oksijen ve besin maddelerinin yeterli miktarda ulaşamamasına ve dolayısıyla beyin hücrelerinin hasar görmesine neden olur. İnme, acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur ve zamanında tedavi edilmezse kalıcı hasarlara ve hatta ölüme yol açabilir. Beyin dokusunun oksijen ve besin eksikliği nedeniyle bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesildiğinde, inme (felç) meydana gelir. Beyin hücreleri de kısa süre içinde (dakikalar) içinde ölmeye başlar. İnme, etkilenen bölgedeki fonksiyonlarda geçici veya kalıcı kayıplara neden olabilir. İnme şu nedenlerden dolayı olabilir;

Diyabet Hipertansiyon Hormon tedavileri Sigara ve alkol kullanımı Dislipidemi Egzersiz eksikliği Kalp ritim bozukluğu

İnme (Felç) Tedavisi

Doku Plazminojen Aktivatörü (tPA): Felçlerin kan pıhtılarından kaynaklandığı durumlarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Uzman bir doktor eşliğinde güvenli bir şekilde uygulanabilir. Tedavinin en etkili olduğu zaman dilimi üç saat içinde başlamaktadır.

Endarterektomi: Boyundaki karotid arterde yağ birikimi nedeniyle oluşan tıkanıklığı çıkarmak için yapılan bir cerrahi işlemdir.

İlaç tedavisi: Felç riskini azaltmaya yönelik olarak Aspirin ve benzeri antiplatelet ilaçların kullanımıyla gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir.

Diğer Tedavi Seçenekleri

Konuşma terapisi: İletişimi kolaylaştırmak, dinleme ve anlama yeteneğini geliştirmek ve sorunları çözmek için çeşitli teknikler kullanılarak kişinin rahatlamasına ve iletişim tarzının değişmesine yardımcı olur.

Fizik tedavi: Hareket ve koordinasyonun stres yönetiminde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Fizik tedavi, aktif kalmanızı teşvik eder.

Mesleki terapi: Günlük yaşam aktiviteleri olan banyo yapma, yemek pişirme ve giyinme gibi konularda kişinin temel becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Destek grupları: Destek grupları, bireylerin depresyon veya travma sonrası zihinsel sorunlarını daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan önemli bir destek mekanizmasıdır. Bir kişinin felç sonrası yaygın zihinsel sağlık sorunlarıyla başa çıkmasına destek olmak amacıyla bir destek grubuna katılmak oldukça faydalı olabilir.

Aile desteği: Aile üyelerinin destek sağlaması ve kişiyi rahatlatması, felcin etkileriyle başa çıkmada hayati bir rol oynar.