İnstagram hesabı çalma nasıl olur, yapılır? Instagram hesabının çalınmaması için neler yapılmalı?

25.11.2023
İnstagram hesabı çalma nasıl olur, yapılır? Instagram hesabının çalınmaması için neler yapılmalı?

İnstagram hesabı çalma nasıl olur, yapılır? Instagram hesabının çalınmaması için neler yapılmalı?

Instagram hesaplarının çalınması, özellikle son yıllarda önemli bir sorun haline geldi. Bu bağlamda, sizler için hem basit hem de karmaşık yöntemleri derledik. Instagram hesabı çalma yöntemleri arasında en yaygın kullanılanlardan biri, oltalama (Phishing) olarak bilinen yöntemdir. Bu basit ama etkili yöntemde, hacker, kurbanı çeşitli bahanelerle DM yoluyla bir bağlantı göndermeye çalışır. Son zamanlarda sıkça kullanılan Instagram oltalama yöntemi ise sahte telif hakkı ihlalidir.

“Farklı birisinin hesabınıza giriş yaptığı anda haberinizin olması için ‘şüpheli giriş uyarıları’ açılmalı.

Hackerlar, dm yoluyla Instagram hesabından gönderilmiş gibi görünen ve telif hakkı ihlali yaptığınızı iddia eden bir mesaj gönderiyor. Gönderilen bağlantıya tıkladığınızda ise Instagram giriş sayfası benzeri bir sayfa karşınıza çıkıyor. Buraya hesap adı ve şifrenizi girdiğinizde ise hesap bilgileriniz hackerların eline geçmiş oluyor.

Sosyal medya hesabınıza kayıtlı e-posta ve telefon numarası güncel olmalı. Hesap güvenliği için en az altı rakam, harf ve noktalama işaretlerinden oluşan güçlü şifre oluşturulmalı.

Şifreler, internette kullanılan diğer şifrelerden farklı olmalı.

Instagram hesabına benzer bir hesaptan gelen DM ya da mail yoluyla size yine bir link gönderiliyor. Bu linke tıkladığınızda karşınıza sahte bir sayfa çıkıyor. Burada yer alan hesap bilgilerini doldurmanız isteniyor. Bilgileri doldurduğunuz anda ise tüm hesap bilgileriniz karşı tarafa geçiyor.

Burada oltalama yapan hackerların bazen ücretsiz mavi tık dağıttıklarını, bazen ise hediye çeki dağıtımını yaptığı gibi yalanlara da başvurma ihtimali var. Burada gönderilen linklere tıklamamak ve bilgileri girmemek önemli.


Instagram ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ özelliği açılmalı. Instagram hesabının parolası, asla bir başka kişiyle veya bir uygulamayla/web sitesiyle paylaşılmamalı ve farklı mecralarda hesaba giriş yapılmamalı.

Güvenilmeyen bir Wi-Fi ağı veya cihaz üzerinden hesaba giriş yapılmamalı. Ortak kullanılan teknolojik cihazlarla sosyal medya hesaplarına giriş yapıldığında mutlaka çıkış yapılmalı. ‘Beni hatırla’ özelliği aktif hale getirilmemeli.

‘Beni hatırla’ özelliği açık kaldığında tarayıcılar ve uygulamalar kapatılsa bile sosyal medya hesaplarına başka kişiler ulaşabilir.”

Uygunsuz içerik, spam, rahatsız edici içerik, başka bir profili taklit etme ve kişiye ait özel bilgilerin paylaşılması konularında Instagram yardım merkezine başvurulabileceği belirtilirken Instagram’daki bir taklit hesabın, “https://help.instagram.com/contact/636276399721841” linkinden şikayet edilebilecek.