İskender Cenap Ege Kimdir? Nerelidir?

23.12.2022
İskender Cenap Ege Kimdir? Nerelidir?

İskender Cenap Ege Kimdir? Nerelidir?

İskender Cenap Ege, bakan, milletvekili, senatör, siyasetçi, öğretmen, şair. Kendisi 1918 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitim Hayatı hakkında pek bilgi olmasa da bilinen, Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.

Nazilli Kuyucak Merkez Okulu Öğretmeni, Atatürk Lisesi Türkçe Öğretmeni, Atatürk Lisesi, Siirt, Rize Ortaokulları Türkçe Öğretmeni, Çayeli Ortaokulu Müdürü ve Türkçe Öğretmeni, Aydın Lisesi Edebiyat Öğretmeni olarak görev yaptı. Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü Raportörü, Ankara Radyosu Müdürlüğü Raportörü ve Müdürü, Genel Müdürlük Şube Müdürü, PTT Genel Müdürlüğü Tetkik Heyeti Başkanlığı Uzmanı, Eğitim Müşaviri ve Tetkik Heyeti Müşaviri olarak görevlerde bulundu.

İskender Cenap Ege 15 Ekim 1961 – 12 Eylül 1980 tarihleri arasında Cumhuriyet Senatosu Aydın Üyesi olarak görev yaptı.

Süleyman Demirel’in 21 Temmuz 1977 tarihinde kurmuş olduğu 41. Hükümet’te (V. Demirel Hükümeti) Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak atandı. İskender Cenap Ege 6 Kasım 1983 (17. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) Aydın Milletvekili seçildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili olarak görevde bulundu. İskender Cenap Ege Eşi ve Çocukları isimleri bilinmiyor. Kendisi Evli ve üç çocuk babasıydı. İskender Cenap Ege Az düzey Almanca biliyordu. İskender Cenap Ege 30 Ekim 1996 tarihinde vefat etti.