İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti?

12.12.2022
İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti?

İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti? İskender Ertuş kimdir Serveti ne kadar?

Evet son zamanlarda hayli merak edilen bir isimdir, Van’ın Başkale ilçesi nin önde gelen simalarından biri olarak tanınır. Başkale’de Ertuşi ailesinin liderlerindendir. Ertoşi aşiretine bağlı Şerefan aşireti lideri İskender Ertuş 90’lı yıllarda üç dönem Başkale Belediye Başkanlığı yapmıştır. İskender Ertuş aşireti Yaklaşık 8.000 000 kişilik nüfusa sahiptir.

Aynı zamanda Sedat Peker’in 2 Ekim 2019 tarihinde facebookta paylaştığı bir resimde ” Ertoşi Aşireti’nin Lideri Sayın İskender Ertuş Bey, Film Yapımcısı Sayın Nuri Yıldırım Bey ziyaretime gelerek şahsımı onurlandırdılar. İskender abiyle Ortadoğu’daki halkların tarihleri ve kültür zenginlikleri üzerine yaptığım sohbetten çok keyif aldım.” demiştir.

Örneğin Grawî aşiretinden teterxan ailesinin soyundan gelen Şekir Axa uzun yıllar Ertoşi aşiretine liderlik yapmıştır fakat köken itibarıyla ağa değildir diğer yandan Miralay Seid Paşa (Karabıyık)’nın ağa yerine aşiretin lideri diye adlandırılması aşiret içi demokrasi konusunda bize ipucular vermektedir.

İskender Ertuş biyografisi

İskender Ertuş 1955 yılında Van’ın Başkale’ de dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Van’da tamamladı. Babası Mahmut Ertuş’un 1979 yılında vefat etmesinin ardından 12 aşiret liderinin önerisi ve talebi üzerine Ertoşi Aşireti’nin liderliği görevine gelmiştir. 1989-2002 yılları arasında 3 dönem Başkale’de belediye başkanlığı görevini yürüttü. Bölgede ‘barış elçisi’ kimliğiyle de ön plana çıkan Ertuş, bu zamana kadar birçok husumeti ve anlaşmazlıkları barış ile sonuçlandırmıştır. Öte yandan tarım, hayvancılık, akaryakıt, inşaat ve madencilik üzerine birçok şirketi de bulunmaktadır.

20.01.2022 tarihli güncelleme; İskender Ertuş CHP’ye katıldı

20 Ocak 2022′ Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye katılan İskender Ertuş ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. CHP’ye katılan bin 37 kişi adına İskender Ertuş’a rozet takan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Doğu Masası Koordinatörü Devrim Barış Çelik eşlik etti. İskender Ertuş, daha önce aşiretlerinin nüfusunun 2 milyona yakın olduğunu açıklamıştı.

Ertoşiler, daha önce desteğini Doğru Yol Partisi (DYP), sonra kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve son olarak da AK Parti için açıklamıştı. Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

error: Content is protected !!