Kadıoğlu aşireti gerçek mi? Rozerin Zeyno gerçek mi Kadıoğlu aşireti nüfusu kaç? Kadıoğlu aşireti hangi ilde?

20.01.2023

Kadıoğlu aşireti gerçek mi? Rozerin Zeyno gerçek mi Kadıoğlu aşireti nüfusu kaç? Kadıoğlu aşireti hangi ilde?

Kadıoğlu aşireti gerçek mi? Kadıoğlu aşireti nüfusu kaç? Kadıoğlu aşireti hangi ilde?

Cesur Kadıoğlu, Türkistan kökenli aşiret ağasıdır. İddiaya göre aşirette 117 soyadı taşıyan iki milyona yakın nüfus olduğu söyleniyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Eski İçişleri Bakanı Ülkü Güney, Eski Devlet Bakanı Hasan Aksay Yazar Abdurrahman Dilipak gibi siyasetçilerin de Kadıoğlu aşiretinden olduğu söyleniyor.

Adana’dan Rize’ye Anadolu’nun pek çok yerine yayılan Aşiret, Fettahoğluları beyliğinin 592 yıllık tarihi genellikle hikaye yoluyla, babadan oğula anlatılarak günümüze kadar geliyor.

kadıoğlu aşireti gerçek mi merak ediyorsunuz o zaman aşağıdaki içeriğe göz atınız.

Aşiret kelimesi Arapça kökenli bir sözcüktür. Bu sebeple dilimize Arapçadan geçmiştir. Günümüzde daha çok Güney Doğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde yaygınlık göstermektedir. Aşiret birçok etken ile birbirine bağlanmış topluluk demektir.

Aşiret Nedir?

Aşiret kelimesi Arapça kökenli bir kelime olmakla birlikte Türkçede boy, klan, akrabalardan oluşan topluluk demektir.

Aşiret kavramı Türkiye’nin bazı kesimlerinde halen kullanılmaktadır. Aşiret kavramıyla kasıt kan ve soy bağlarıyla bağlı olan sülalelerin günlük hayatta birçok yönden birbirine destek çıkması ve koruması diye tanımlamak mümkündür.

Aşiret TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Türk Dil Kurumu’na göre aşiret, dil ve kültür bakımından benzerlik gösteren, birçok aile ve sülaleden oluşmakta olan, göçebe veyahut yerleşik tarzda yaşam süren topluluk demektir. Bunun yanı sıra aşiretin içerisinde bulunan aileler köken, din, ekonomi ya da kan bağlarıyla birbirlerine bağlı olan oymaktır.

You cannot copy content of this page