Kamil Koç kimdir? Kamil Koç Vehbi Koç akrabamı?

24.12.2022
Kamil Koç kimdir? Kamil Koç Vehbi Koç akrabamı?

Kamil Koç kimdir? Kamil Koç Vehbi Koç akrabamı?

Türkiye’nin köklü otobüs şirketi Kamil Koç, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 30 ülkede, 2 binden fazla noktada günde 350 bin sefer sunan FlixBus ağının bir parçası haline geldi.

Kamil Koç, 1901 yılında Bilecik’in Pazarcık ilçesinde doğar.

İnönü ve Sakarya Meydan Muharebeleri yıllarında babasını kaybedince, Rüştiye ikinci sınıfı terk edip çalışma hayatına atılır.

Askere gidinceye kadar, kardeşleriyle birlikte çiftçilik yapar. 1922 -1924 yılları arasında askerlik görevini, Bilecik Kumandanlığı santralinde yapar. 


Kamil Koç, 1926 yılında bir Fiat araba alarak, Bursa – Bilecik/ Karaköy arasında şehirlerarası yolcu taşımacılığı işine başlar. Değişik dönemlerdeki cazip işlere yönelmez, iş değişikliğine itibar etmez.

1943-1951 yılları arasında Ereğli Kömür İşletmeleri’ne Zonguldak ve Devrek dolaylarından maden direği, İzmit Kağıt Fabrikası’na da Bartın’dan tomruk sevkıyatı yapar. Bir ara sabun ve tütün alım satımıyla ilgilendiyse de, öncüsü olduğu şehirlerarası yolcu taşımacılığını daha da geliştirmeyi sürdürür.

Kamil Koç, 1975 yılında vefat eder. Türkiye çapında adını duyurduğu bu sektörde yönetim anlayışını, çocuklarına ve torunlarına miras bırakır. 

Koç Holding’in sahibi olan Koç Ailesi, Türkiye’nin en zengin aileleri arasında yer alır. Vehbi Koç’tan başlayarak kendi çalışmalarıyla bugünlere gelen Koç Ailesi, 1996 yılında 94 yaşındayken ailenin en büyüğü Vehbi Koç’u kaybetti.

Koç Holding’in başına 1984 yılında Rahmi Koç geçmiştir. Rahmi Koç ise bu görevi 2003 yılına kadar devam ettirdi. Sonrasında emekli olarak Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3. kuşak aile üyesi olan ve 56 yaşındayken 21 Ocak Perşembe günü kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Mustafa Koç’a devretmişti.

Koç ailesi, Vehbi Koç’un öncülüğünde kurulan Türkiye’nin en büyük şirketleri arasındaki Koç Holding’i yönetmektedir. Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un eşi Sadberk Hanım’dır. Sadberk ve Vehbi Koç’un 4 çocuğu vardır. Bunlar; Semahat Koç Arsel, Sevgi Koç Gönül, Suna Koç Kıraç ve Rahmi Koç’tur.

Rahmi Koç’un çocukları ise sırasıyla Mustafa Vehbi Koç, Ömer Mehmet Koç ve Ali Yıldırım Koç’tur. Koç Holding’in en üst yönetim kurulu noktasında Rahmi Koç’un oğlulları yer almaktadır. Mustafa Koç’un yönetim kurulu başkanlığında Koç Holding’de Ömer Mehmet Koç başkan vekilliği yapıyordu. En küçük kardeşleri ise Ali Koç yönetim kurulu üyesidir.

1984 yılında Koç Holding yönetimini devralan ancak 2003 yılında oğlu Mustafa Koç’a devreden Rahmi Koç, şu an Koç Holding’in onursal başkanı’dır.

KOÇ AİLESİ SOYAĞACI

Vehbi Koç ve eşi Sadberk Koç’un çocukları: Semahat Koç Arsel, Rahmi Koç, Sevgi Gönül Koç, Suna Koç Kıraç.

Semahat Koç Arsel’in eşi Nusret Arsel

Rahmi Mustafa Koç’un eski eşi Çiğdem Simavi’nin çocukları Mustafa Koç, Ali Koç, Ömer Koç

Mustafa Koç’un eşi Caroline Giraud Koç