Karsu Kimdir ? Karsu Dönmez kim ? Karsu sevgilisi

19.02.2022
Karsu Kimdir ? Karsu Dönmez kim ? Karsu sevgilisi

Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde Hatay’ın Karsu köyünden göç eden Türk kökenli anne Birgül ve baba Alpaslan Dönmez’in iki kızlarından biri olarak dünyaya geldi. 8 yaşındayken televizyonda gördüğü piyanoyu çalmaya karar verdi. Ailesi önce ona bir piyano kiraladı. Sonrası geldi.

Karsu’nun kendi kanalında hakkında açıklaması.

” Singer and pianist Karsu (Amsterdam, 1990) has performed in more than twenty countries in her young career, has performed three times at the famous Carnegie Hall in New York and has performed twice at the North Sea Jazz Festival. Her debut album ‘Confession’ was released in 2012, which received favourable reviews such as four (of the five) stars from NRC and Nu.nl, De Telegraaf wrote “amazing album” and Trouw “Confession is a new star”. In September 2015 her second studio album ‘Colors’ was released, which was again good received (De Telegraaf “We will enjoy her for a long time” and music magazine OOR “a very colourful sequel in a long and surprising career”) and for which she received the Edison Jazzism Audience Award in June 2016. “

” Şarkıcı ve piyanist Karsu (Amsterdam, 1990) genç kariyerinde yirmiden fazla ülkede sahne aldı, New York’taki ünlü Carnegie Hall’da üç kez sahne aldı ve Kuzey Denizi Caz ​​Festivali’nde iki kez sahne aldı. İlk albümü ‘Confession’ 2012’de yayınlandı ve NRC ve Nu.nl’den dört (beş) yıldız gibi olumlu eleştiriler aldı, De Telegraaf “inanılmaz albüm” yazdı ve Trouw “İtiraf yeni bir yıldız”. Eylül 2015’te ikinci stüdyo albümü ‘Colors’ yayınlandı ve yine iyi karşılandı (De Telegraaf “Ondan uzun süre keyif alacağız” ve müzik dergisi OOR “uzun ve şaşırtıcı bir kariyerin çok renkli bir devamı”) ve Haziran 2016’da Edison Jazzism İzleyici Ödülü’nü aldı. “

Karsu, Hollanda’daki Amerikan Büyükelçiliği’nin verdiği bir burs ile Amerika’ya gitti ve Rhoad Island Üniversitesi’nde şan eğitimi aldı.

Karsu, aktif müzik hayatına 16 yaşındayken babasının sahibi olduğu Amsterdam’daki Kilim Restoran’ın müşterilerine piyano çalarak başladı. Burada müşterilerin dikkatini çeken Karsu, ilgiyle karşılandı ve onu dinlemeye gelenlerin sayısı arttı.

Kısa süre içerisinde Concertgebouw’dan North Sea Jazz Festival’a ve hatta New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde yer aldı.

Konserlerinde gözlerini kapatıp onun sesine kulak verdiklerinde, New Orleans’ta dev bir caz yıldızını dinlediğini zannettiklerini dile getirenler oldu. Live aan ’t IJ isimli canlı kayıtlardan oluşan albümü 2010 yılında yayınlandı.

Türkiye medyası, Karsu‘ya ilk defa 2012 yılında Güneri Civaoğlu’nun sunduğu Şeffaf Oda isimli programda yer verdi. Bu program sayesinde farklı bir kitleye ulaştı.

Karsu Dönmez @karsudonmez kullanıcı adı ile instagramda bulunur ve 19.02.2022 itibariyle 740bin civarı takipçisi vardır.

Karsu Dönmez Youtube’da kendi adı ile bulunuyore 328bin abonesi var.

Hatay’ın Karsu Köyü’nden alıyor.

Çekimleri beş yıl boyunca devam eden ve Karsu Köyü’nden New York’a kadar Karsu’nun hikâyesini anlatan belgesel filmi Karsu: I Hide A Secret (2012), ödüllü belgeselci Mercedes Stalenhoef tarafından kaydedildi.

Belgesel, IDFA Belgesel Festivali’ndeki ilk gösterimin ardından dünyanın pek çok ülkesinde de oldukça ilgi gördü. Artık uluslararası bir sanatçı olan Karsu, From New York to Istanbul isimli bir dünya turnesine çıktı (2014-2015). Colors albümünde (2015) artık daha farklı bir müzik üslubuna sahipti.

Çok kültürlü kökenini farklı müzik tarzlarını harmanlayarak bu albüme yansıttı.