Koçero kimdir, Nerelidir? Koçero kimdir vikipedi? Koçero ne Demek ekşi

24.12.2022
Koçero kimdir, Nerelidir? Koçero kimdir vikipedi? Koçero ne Demek ekşi

Koçero kimdir, Nerelidir? Koçero kimdir vikipedi? Koçero ne Demek ekşi O zamanlar Siirt’in bir köyü olan Batman’da dünyaya gelen Mehmet İhsan Kilit, yaşamını dağlarda sürdürmüş bir eşkıyadır.

Koçero bir vatansızlık, bir dağlaşmış yalnızlıktır.

Koçero‘da (İhsan) Mehmet Kilit’in hayatıdır anlatılan. Koçer Kürtçe’de göçebe anlamına geliyor. Romanın yazarı, Koçero‘yu tanıyan, hatta beraber eşkıyalık yapan arkadaşlarını da buluyor.

Koçer Kürtçe’de göçebe anlamına geliyor. Romanın yazarı, Koçero‘yu tanıyan, hatta beraber eşkıyalık yapan arkadaşlarını da buluyor

Koçero, 31 yaşındayken girdiği çatışmada hayatını kaybetmişti. 5 Temmuz 1964’da Dodan Petrol Kampına düzenlenen baskında hayatını kaybeden Koçero, dönemin en nam salan eşkıyası olarak tanındı.

Koçero aslen Batman İli Beşiri İlçesi yöresinde tarihi süreç içinde kümelenmiş Alikan Aşiretine mensuptur. Esas ismi Mehmet Kilit olan Koçero, 1950 yılında işlediği bir suçtan dolayı (adam öldürme) teslim olmadan kanun kaçağı durumuna düşmüş ve silahını eline alarak eşkıya olmayı tercih etmiştir.

Koçero, Batman’ın Beşiri ilçesinin Alikan aşireti mensubu Komünist bir eşkiyaydı. Oldukça cesur, mert, yiğit ve adil bir insandı.