Korkmaz Yiğit kimdir, kaç yaşında? Korkmaz Yiğit nereli?

23.07.2022
Korkmaz Yiğit kimdir, kaç yaşında? Korkmaz Yiğit nereli?

Korkmaz Yiğit kimdir, kaç yaşında? Korkmaz Yiğit nereli?

 Korkmaz Yiğit, 10 Nisan 1943 tarihinde

 Kars‘tan Erzincan‘a göç etmiş Azeri asıllı bir ailenin çocuğu olarak Erzincan’da doğmuştur. İstanbul’da Pertevniyal Lisesinden mezun oldu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdikten sonra müteahhitlik yapmaya başladı.

Korkmaz Yiğit, 1990’lı yılların başında İstanbul’da gerçekleştirdiği üst-gelir grubuna dönük inşaat projeleriyle adını duyurdu.

1997 yılında Bank Ekspres’i Doğuş Holding’ten 85 milyon dolara satın alarak Korkmaz Yiğit Holding bünyesine kattı. Bank Ekspres, Ekspres Yatırım, Ekspres Leasing, Ekspres Factoring ve Ekspres Danışmanlık’ın da katılımıyla sayıları artan şirketlerini 1997’de holding çatısı aa da 1998 yılında Kanal 6, 1998 yılında Kanal E ve Genç TV televizyon kanalları ile 1998 yılında Ateş gazetesi ile birlikte Yeni Yüzyıl gazetesini ve 1998 Ekim ayında Milliyet gazetelerini satın alarak medya işine girdi.

Milliyet Gazetecilik A.Ş. ve AD Yayıncılık A.Ş.’nin toplam 310 milyon dolar değer biçilen hisselerinin çoğunluğu Korkmaz Yiğit grubuna devredildi.

İnşa ettiği binalardan sonra en büyük hayalinin ”bir banka sahibi olma” olduğunu belirten ünlü isim Yiğit, Etibank’ın hisse satışı ihalesine girdi fakat ihalede sunduğu teklif ”hayali teklif” olarak kabul edilince hayalleri kısa bir zaman için suya düştü. Ancak bu olaydan kısa bir süre sonra 1998 senesinin Ağustos ayında gerçekleştirilen Türk Ticaret Bankası’nın % 84.52 pay oranlı hissesinin satış ihalesinde, en uygun teklifi vererek kazanmayı başararak en büyük hayalini gerçekleştirmiş oldu.

1998 yılında Türk Ticaret Bankası’nın yüzde 84.52’lik hissesinin satışı ihalesini 600 milyon dolar ile kazandı ancak ihale sürecinde Alaattin Çakıcı‘nın devreye girdiği anlaşılınca, ihale iptal edildi. Alaattin Çakıcı ile görüşmelerinin kayıtları, CHP milletvekili Fikri Sağlar tarafından basına açıklandı. Bunun üzerine Yeni Yüzyıl gazetesi kapandı. Milliyet gazetesi çalışanlarının baskısı üzerine, gazetenin satışı ve ardından TürkBank ihalesi iptal edildi.

Bank Ekspres davasında, ‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak’ ve ‘Özel belgede sahtecilik’ suçlamalarından 4.5 ay tutuklu yargılanan Korkmaz Yiğit, 3 yıl 9 ay 2 gün hapis cezasına çarptırıldı. 2003 yılında dosya üzerinde inceleme yapan Yargıtay, Korkmaz Yiğit’e verilen mahkumiyet kararını zaman aşımına girdiği için bozarak davayı ortadan kaldırdı. Hapishaneye girdikten sonra Yeni Yüzyıl ve Ateş gazetelerini Okay Gönensin‘e, Milliyet’i Aydın Doğan‘a, Kanal 6 televizyonunu da Ahmet Özal