Kunt Tulgar kimdir? Kaç yaşında, neden öldü?

17.03.2022
Kunt Tulgar kimdir? Kaç yaşında, neden öldü?

Kunt Tulgar, Türk yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu ve seslendirme sanatçısı. Özellikle bilimkurgu filmleri ile Türk sinemasında yer edinen sanatçı Çetin İnanç, Cüneyt Arkın ve Hüseyin Peyda ile çok sayıda filmde birlikte çalışmıştır.

Kunt Tulgar kimdir? Nereli? Kaç yaşında, neden öldü?

Kunt Tulgar, 1946 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 

İstanbullu olan Kunt Tulgar, 75 yaşında hayatını kaybetti.

Tulgar’ın ölüm nedeni bilinmemektedir.

Türk yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu ve seslendirme sanatçısı olan Kunt Tulgar, özzellikle bilimkurgu filmleri ile Türk sinemasında yer edinen sanatçı Çetin İnanç, Cüneyt Arkın ve Hüseyin Peyda ile çok sayıda filmde birlikte çalışmıştır.

Öte yandan Kunt Tulgar, Türk Sineması Araştırmaları internet sitesinde yer alan bilgilere göre 1948 yılında Kocaeli İzmit’te doğdu. Görüntü yönetmeni Sabahattin Tulgar’ın oğludur.

Kunt Tulgar, 1951 yılında babasının yapımcı ve kameramanlığını yaptığı, Orhan Atadeniz’ in yönetiminde zor şartlar altında çekilen Tarzan İstanbul’da (1952) filminde Tarzan’ın küçüklüğünü canlandırdı.

60’lı yılların ikinci yarısından itibaren pek çok kült filmde çeşitli görevler üstlendi. Daha çok ses mühendisi olarak tanınan Kunt Tulgar, oyunculuk ve yönetmenliğin yanı sıra kurgu, eşleme, ses ve negatif kurgusu, ses çekimi ve kopya baskı yıkama işleri yaptı.

Dünyayı Kurtaran Adam (1982), Maskeli Şeytan (1970) gibi filmlerde ses ekibinde yer aldı. Tarzan Korkusuz Adam (1974) filmiyle başlayan yönetmenlik kariyerini Süpermen Dönüyor (1979), İnsanlık Uğruna (1981) Gizli Kuvvet (1983) gibi filmlerle sürdürdü. Son olarak İkimize Bir Dünya (2015) adlı filmde oyuncu olarak yer aldı.