Mehmet Büyükekşi kimdir? Mehmet Büyükekşi FLO, Mehmet Büyükekşi serveti ne kadar?

07.09.2022
Mehmet Büyükekşi kimdir? Mehmet Büyükekşi FLO, Mehmet Büyükekşi serveti ne kadar?

Mehmet Büyükekşi kimdir? Mehmet Büyükekşi FLO, Mehmet Büyükekşi serveti ne kadar?

Mehmet Büyükekşi, kamuoyunun TİM, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı olarak tanıdığı ünlü bir işadamıdır. Büyükekşi, Ziylan Taban şirketinde genel müdür olarak başladığı iş yaşamına, askere gitmeden kurduğu Ziylan Ayakkabı ile sürdürmüştür. Bugün Ziylan Grup çatısı altında Ziylan Ayakabı ve Ziylan Taban şirketleri Polaris, Flogard, Kinetix gibi markalara sahip bir Şirket olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Ziylan Ayakkabaı ve Ziyaln Taban ünlü ayakkabı mağazası Flo’nun da Grup Şirketi’dir.

Mehmet Büyükekşi, 1961 yılında Gaziantep’te doğdu. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi ve İngiltere’de İşletme ve İngilizce dil eğitimini aldı.

Büyükekşi, 03 Temmuz 2018 tarihine dek Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlığı yapmış o tarihte görevini İsmail Gülle’ye devretmiştir. Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Üyeliği, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DEİK İcra Kurulu Üyeliği, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Üyeliği, Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.

FLO 1994 yılında Ziylan Grubuna bağlı grup şirketi olarak kurulmuştur. Dünyaca ünlü markaları bünyesinde barındırmaktadır. Bu markaların Türkiye’deki tek ayak giyim üreticisi ve dağıtıcısıdır.

ZİYLAN AYAKKABI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Ziylan Ayakkabı Sanayi ve Ticaret A.Ş, iç pazar ihtiyaçları ve ihracat pazarları için; kışlık bot, günlük giyim, spor ayakkabı, terlik, sandalet ve comfort ayakkabı alanlarında üretim yapmaktadır.

Ziylan, dünyanın 29 ülkesine ihracat yapmaktadır. Ziylan Ayakkabı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ayrıca, comfort ayakkabı, terlik ve benzeri ürünlerinde kullandığı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Ziylan için özel tasarlanan ve üretimine devam edilen özel anatomik iç tabanın da (5 Nokta Polaris Anatomik Taban Desteği) marka ve tasarım haklarını elinde bulundurmaktadır. İmalat kapasitesi yılda 2.5 milyon çift ayakkabıdır.