Mehmet Fuat Doğu kimdir? Mehmet Fuat Doğu Kurtlar Vadisi

12.06.2022
Mehmet Fuat Doğu kimdir? Mehmet Fuat Doğu Kurtlar Vadisi

Mehmet Fuat Doğu kimdir? Mehmet Fuat Doğu Kurtlar Vadisi

Mehmet Fuat Doğu (1914, İstanbul – 31 Mayıs 2004), Türk asker ve istihbaratçı. Kara Harp Okulu mezunudur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra, 14 Eylül 1954 tarihinde Kurmay Yarbay olarak MAH Başkanlığı emrine tayin edildi.

Mehmet Fuat Doğu (1914, İstanbul – 31 Mayıs 2004), Türk asker ve istihbaratçı.

Kara Harp Okulu mezunudur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra, 14 Eylül 1954 tarihinde Kurmay Yarbay olarak MAH Başkanlığı emrine tayin edildi.

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi istihbarat şefi olan ve savaştan sonra Müttefiklerin safına geçerek Soğuk Savaş’ta komünizme karşı istihbarat faaliyetlerinin merkezinde olmuş olan Reinhard Gehlen’in öğrencilerindendir.

Burada çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, birinci defa 27 Ağustos 1962 tarihinde Kurmay Albay rütbesi ile MAH Reisi olarak atandı.

Bu görevde 25 Ağustos 1964 tarihine kadar kaldı. Aynı tarihte Sivas 59. Tümen Komutanlığı’na verildi. Maddi sıkıntılardan dolayı, MAH’ın CIA’dan para aldığını belirtti.

1 Mart 1966 tarihinde ikinci defa Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı görevine tayin edildi ve bu görevi de 23 Temmuz 1971’e kadar sürdürdü. Daha sonra atandığı Genelkurmay Teftiş Heyeti Üyeliği’ne devam etti, aynı yıl Korgeneral rütbesi ile emekli oldu.

1973-1978 yılları arası Lizbon Büyükelçiliği görevinde bulundu. Lizbon’daki görevi esnasında Portekiz’de gerçekleşen Karanfil Devrimi’ne şahitlik etti. Bu devrimdeki gözlemlerini “Kırmızı Karanfiller İhtilali” adlı kitabında değerlendirdi.

Dönemim hükümetine karşı gerçekleştiren 12 Mart Muhtırası’ndan haberi olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’dan emir alana kadar askerlerin faaliyetinden Başbakanı Süleyman Demirel’e bahsetmemiştir.

Fuat Doğu; Nuri Gündeş, Hiram Abas, Şenkal Atasagun ve Emre Taner olmak üzere çeşitli MİT elemanları ve yöneticilerine eğitim verdi.

Kaynak: Wikipedia.org