Mehmet Kamil kimdir? Şehit Kamil kimdir? Şahin Bey ve şehitkamil kimdir?

09.11.2023
Mehmet Kamil kimdir? Şehit Kamil kimdir? Şahin Bey ve şehitkamil kimdir?

Şehitkamil KİMDİR kısaca hayatı? Mehmet Kamil kimdir? Şehit Kamil kimdir? Şahin Bey ve şehitkamil kimdir? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Şehitkamil KİMDİR kısaca hayatı? Mehmet Kamil kimdir? Şehit Kamil kimdir? Şahin Bey ve şehitkamil kimdir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

21 Ocak 1920 Cuma günü, 14 yaşındaki Mehmet Kâmil annesiyle dedesinin evinden geliyorlardı. İkisinin de sırtında hasır örmek için dedesinin evinden aldıkları parçalar vardı. Fransızlarla harp daha başlamamıştı. Vakit akşamüstüydü. Fransızların fırın olarak kullandığı bir binanın önünden geçerken, Kozanlı tarafından gelen birkaç Fransız askeri birden Mehmet Kâmil’in annesinin önünü kesip peçesini açmak istediler. Mehmet Kâmil’in annesi bir yandan bağırıyor bir yandan da peçesini açmak isteyen Fransız askerlerine karşı kendisini müdafaa etmeye çalışıyordu. Anasının saldırıya uğradığını gören Kâmil yerden aldığı taşları Fransız askerlerine atıyordu. Tam o sırada ortalığı bir çığlık kapladı. Mehmet Kâmil, Fransız askerlerinin tüfeklerinin süngüsüyle şehit edilmişti. Mehmet Kâmil’in katledilmesiyle Antep müdafaasının ilk şehidi verilmişti.

“Batı cephesine, İnönü Muharebelerine yoğunlaşıldığı için Antep’e yardım gönderilemez. O zamanın Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, kentin bağımsızlığından sonra birkaç defa Antep’e gelmiştir. 1935 yılında Antep’e geldiğinde ordu film merkezine emir vererek, film çekilmesini ister. Antep savunmasının ilk sahneleri Kamil olayıyla başlar. Annesine yapılan taciz, şehit edilmesi, cenaze töreni canlandırılır. Halkta infiale yol açtığı için Kamil önemli bir kahraman ve figürdür. Anteplilerin bir araya gelmesi için bir kibrit çöpü gerekiyordu. Kamil şehadetiyle Anteplileri Fransızlara karşı birleştirmiştir. İlk kıvılcımı yakmış, savunmanın fitilini ateşlemiştir. Birlik ve beraberliğe vesile olmuştur. Gaziantepliler, Kamil’i bağrına basarak ilçeye, caddeye, belediyeye ve okula adını vermişlerdir. Şehadetini unutmamışlardır. Şu anda bir kardeşi Kemal amca hayatta. Kendisi 95 yaşında.”

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Şehitkamil KİMDİR kısaca hayatı? Mehmet Kamil kimdir? Şehit Kamil kimdir? Şahin Bey ve şehitkamil kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.