Mehmet Karahanlı gerçekte kim? Mehmet Karahanlı gerçekte kim ekşi, Mehmet Karahanlı kim öldürdü

15.07.2022
Mehmet Karahanlı gerçekte kim? Mehmet Karahanlı gerçekte kim ekşi, Mehmet Karahanlı kim öldürdü

Mehmet Karahanlı gerçekte kim? Mehmet Karahanlı gerçekte kim ekşi, Mehmet Karahanlı kim öldürdü

Irak Savaşı’nda Amerika’ya destek olması için 1 Mart tezkeresi’ni meclisten geçiremediği ve Yüce Seçilmişler’e inanmadığı gerekçesiyle 3 Mart 2005’te Sultanahmet’teki Mabet’te arkasından kılıç saplanmak suretiyle öldürülmüştür. Karahanlı‘nın ölümü, Üzeyir Garih cinayetine fazlasıyla benzemektedir.

Mehmet Karahanlı gerçekte kim? Mehmet Karahanlı gerçekte kim ekşi, Mehmet Karahanlı kim öldürdü

Mehmet Karahanlı ( 5 Şubat 1940-10 Mart 2005) Kurtlar Vadisi dizisinde Zafer Ergin tarafından canlandırılmış karakter. “Kurtlar Konseyi”nin başkanıdır ve dizideki en büyük babadır. Büyük Ortadoğu’nun en büyük patronudur. Çok zeki ve aristokrat bir karakterdir.

lk 97 bölümlük kurtlar vadisi için pala’nın öldüğü bölümden 97.bölüme kadar boka sardı. konsey üyeleri takır takır ölmeye başladı. daşakları apartman boyutunda olduğu iddia edilen kirve küçük bir ali cengiz olayıyla öldü.

Polat Alemdar, Mehmet Karahanlı ile Nergis Karahanlı‘nın öz oğludur.

Zafer Ergin açıklaması ise şöyleydi: Eski lezzeti almamaya, hissetmemeye başladım. Ve rica üzerine oynamaya devam ettim. Ayrılmamın nedenleri arasında, Kurtlar Vadisi‘nde hoşuma gitmeyen bir takım değerlerin oluşması da etkilidir. Dolayısıyla, ‘Artık olmak istemiyorum’ diyerek ben kendimi öldürmeyi tercih ettim.

Üç sezon Show TV’de yayınlandı. Son sezonunda 4 milyon dolar karşılığında Kanal D’ye transfer oldu ve bu yönüyle Türk televizyon dünyasında bir ilk oldu.

Susurluk kazasının ardından 6 yıl geçmesine rağmen kamuoyunda “derin devlet, mafya, yeraltı dünyası” ve bunların birbiriyle olan ilişkilerine dair merak uyandı. Bu da dizinin temasının belirlenmesine yardımcı oldu.

Karakterler oluşturulurken büyük ölçüde gerçek insanlardan esinlenildiği ifade edilir.

Senaristler, dizi senaryosunu yazarken güncel olayları (Irak Savaşı, 1 Mart tezkeresi vs.) da takip ettikleri için bu olaylar dizide de kendine geniş yer buldu.
Deli Yürek’in yaratıcısı Osman Sınav’ın bir projesi olduğu için Kenan İmirzalıoğlu’nun başrol olacağı düşünüldü ancak Sınav, rol için Cenk Torun’a teklif götürdü.

Cenk Torun’un teklifi geri çevirmesi üzerine oyunculuk deneyimi dahi olmayan Necati Şaşmaz’da karar kılındı.

Başrollerden Elif rolü için Oylum Talu’ya teklif götürülse de Talu da bu teklifi kabul etmedi.

Daha sonra rol için Özgü Namal, düşünülmeye başlandı. Ancak Özgü Namal, o zamanlar Oktay Kaynarca ile evliydi. Daha sonra tarafların onayıyla oyuncu role seçildi.

Dizinin geliştirilme aşamasındaki en önemli problemlerden birisi de dizideki kumarhane sahnelerinin nasıl çekileceğiydi. Kumarhaneler Türkiye’de yasaklanmıştı ancak dizinin ilk sezonunda kumarhane sahneleri önemli yer tutacaktı.

Bu yüzden, dizi için tam teşekküllü bir kumarhane kuruldu. İlk sezonda kumarhane sahneleri sona erdiği için fazla dikkat çekilmedi ve bu sorun da böylece çözülmüş oldu. Kumarhanenin illegal olduğu ve aletlerin hepsinin gerçek olduğu belirtildi.

Ekip, kumarhane sahnelerinde kullanılacak silahlar için Abidin Yerebakan ile görüştü ve dizide oynaması karşılığında anlaştı… Yerebakan, sözünü yerine getiremedi ancak dizide Abidin Seferoğlu rolüyle yer aldı ve bu vesileyle oyunculuğa başladı.

Dizideki konsey kadrosunun seçimine büyük özen gösterildi ve bu oyuncuların tamamı Devlet Tiyatrosu sanatçılarından oluştu.

“Gerçek mi?” diye o kadar çok merak ediliyordu ki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) resmi sitesinin merak edilenler bölümünde vatandaşların soru yağmuru üzerine bir açıklama yaptı.

MİT, istihbarat görevlisi kahramanların hikayelerinin anlatıldığı diziler konusunda, ‘Yarattıkları karakterlere odaklanan film yapımcılarının gerçekle kurgu arasındaki aralığı genişletmeleri yanlış anlamaları da beraberinde getirebilmektedir. Bu tür yapımların, ticarî kaygıları da içerdiği izleyici tarafından göz ardı edilmemelidir’ uyarısında bulundu.

Hollywood yıldızlarını konuk oyuncu olarak ağırladı (Sharon Stone ve And Garcia)

İlk kez bir Cumhurbaşkanı dizide rol aldı. KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, konuk oyuncu olarak oynadı.

İlk kez bir dizi karakteri öldüğünde gerçek hayatta cenaze namazı kılındı. 45. bölümde Süleyman Çakır karakterinin ölümü, izleyicide şok etkisi oluşturdu. Helvası yendi, mevlüt okutuldu.

enaristler, Süleyman Çakır’ın ölümünün 1. bölümden planlandığını, oyuncunun başarılı performansından dolayı ölümün geciktirildiğini belirtti.
“Gerçekleri önceden biliyorlar mıydı?” Bu konu çok tartışıldı. Köşe yazarlarında tarafından gelecekten haber veren bir haber bülteni yakıştırmaları yapıldı. Hatta istihbarattan bilgi aldıkları dâhi iddia edildi. Senaristler, başarıya sevinmekle birlikte bunların gerçek olmadığını belirtti.

Başrol ve senaristliği üstlenen Şaşmaz kardeşlerin tarikat üyesi olması çeşitli tartışmalara yol açtı. Mehmet Karahanlı karakterini canlandıran Zafer Ergin diziden ayrıldığını açıkladı. Ancak Show TV yönetiminin isteğiyle tekrar diziye döndü.

Reklam geliri rekoru hâlâ kırılamadı. 2005 yılında Show TV’deki sezon finalinde 29,5 milyon dolar reklam geliri elde etti.

Kurtlar Vadisi Irak, Kurtlar Vadisi Filistin, Kurtlar Vadisi Gladio ve Muro: Lanet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine adlı 4 sinema filmi çıktı.

Bir filmin özel gösterimine ilk kez bir başbakan katıldı. Kurtlar Vadisi Irak filmini dönemin başbakanı Erdoğan, Pana Filmin merkezinde özel gösterimle vizyona girmeden izledi.

Kendi oyuncularını kendileri yetiştirdi. Pana Akademi adındaki okulda, oyuncular altyapıdan yetiştirildi.
Kendi oyuncularını kendileri yetiştirdi. Pana Akademi adındaki okulda, oyuncular altyapıdan yetiştirildi.
İlk kez Dışişleri Bakanı bir film hakkında basın açıklaması yaptı. Dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kurtlar Vadisi Irak’ın ABD ile olan ilişkilerimizi zedelemeyeceğini söyledi.

Dizi, daha sonra Kurtlar Vadisi Pusu adıyla 300 bölüm boyunca televizyonda yer edinecekti…