Mehmet Pösteki kimdir? Mehmet Pösteki kaç yaşında, nereli, hayatı ve biyografisi

07.06.2022
Mehmet Pösteki kimdir? Mehmet Pösteki kaç yaşında, nereli, hayatı ve biyografisi

Mehmet Pösteki kimdir? Mehmet Pösteki kaç yaşında, nereli, hayatı ve biyografisi

Mehmet Pösteki ORC Araştırma Genel Müdürüdür.

Mehmet Pösteki ORC Araştırma Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti, 2009 yılında faaliyetine başlamıştır.

Merkezi Ankara’da olup, Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet göstermektedir.

Objektiflik ilkesi ile çalışma hayatına adım atan ORC, hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan çalışmalarını sürdürmektedir.

Araştırma, Eğitim ve Danışmanlık alanlarında üstün hizmet anlayışından ödün vermeyen ORC, Kalitatif ve Kantitatif çalışmaları ile hizmet vermektedir.

ORC Araştırma resmi belgelerde ORC Araştırma Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti olarak geçmektedir. Şirket ilk kurulduğunda Hayrettin Çakır – ORC Araştırma isminde şahıs firmasıydı. 2018 yılında ise limited şirket olmaya karar verdi.

Şirket 2009 yılında Ankara’da kuruldu. Genel merkezi de Ankara’da olan ORC Araştırma şirketi kurulduğu günden bu yana daha çok siyasi araştırmalar yapmakta; ancak yer yer sosyolojik araştırmalar da yaptığı oluyor.

Şirketin merkezi Ankara’da ancak şirket Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteriyor.

Şirketin kendini tanıttığı tanıtım metinde, “Objektiflik ilkesi ile çalışma hayatına adım atan ORC, hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan çalışmalarını sürdürmektedir. Araştırma, Eğitim ve Danışmanlık alanlarında üstün hizmet anlayışından ödün vermeyen ORC, Kalitatif ve Kantitatif çalışmaları ile hizmet vermektedir. Yürütülen çalışmalar 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Kanunu gerekliliklerine uygun olarak kullanılıp saklanmaktadır.” denilmektedir.

Ancak kamuoyunda bazı internet haber sitelerinde şirketin daha çok AK Parti’ye ve MHP’ye yakın olduğu ileri sürülmektedir. Buna gerekçe olarak da yapılan anketlerde AK Parti’nin birinci parti olarak çıkması gösteriliyor; oysa CHP yandaşı anket şirketlerinin de anketlerinde AK Parti 18 yıldır birinci parti çıkmaya devam ediyor.

Şirketin resmi belgelerde kurucusu olarak Hayrettin Çakır olarak görünüyor. Ancak şirketin gerçek sahibinin Mehmet Murat Pösteki olduğu belirtiliyor.

ORC Araştırma tarafından yapılan araştırmalar arasında şu sektörler de bulunuyor:

Siyasi partilerle ilgili saha araştırmaları

Milletvekili aday tespit çalışmaları

Belediye başkanlığı aday tespit çalışmaları

Siyasi eğilimler araştırmaları

Yerel yönetimlerden memnuniyet araştırmaları

Belediyelerin imaj ve beklenti anketleri

Tüketici alışkanlıkları ve eğilimlerini öğrenme araştırmaları

Müşteri memnuniyet araştırmaları

Özel şirketlerin bayi imaj çalışmaları