Melike Demirağ Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

01.06.2022
Melike Demirağ Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Melike Demirağ, 3 Haziran 1956 tarihinde İstanbul’da doğdu. Rüçhan Çamay ve Turgut Demirağ’ın kızıdır. 2003 yılında intihar eden oyuncu Muhteşem Demirağ ve Nevbahar Demirağ olmak üzere 2 kardeşi vardır. Ayrıca anneannesi Mebure Yapar, Türkiye’nin ilk kadın radyo spikerlerinden biridir.

Dedesi Naci Demirağ ve Dedesinin kardeşi Nuri Demirağ Türkiye’de demiryolu yapımını ilk gerçekleştiren mühendislerdir. Naci Demirağ Ankara garını devlet adına inşa ettirtmiş sonra beğenmemiş ve tekrar cebinden ödeyerek yeniden yapmış kişidir. Ayrıca büyük amcası Nuri Demirağ, Türkiye’deki ilk uçak fabrikasını kuran kişidir.

Üsküdar Türk Kız Koleji mezunu olan Melike Demirağ, ilk oyunculuk deneyimini 1971 yılında babası Turgut Demirağ’ın yazıp, yönettiği Üç Kızgın Cengaver filminde kazandı.

1974 yılında Şanar Yurdatapan’ın bestelediği ve Atilla Özdemiroğlu’nun düzenlemiş olduğu Arkadaş adlı şarkısı ile ilk 45’lik plağını çıkardı. Bu şarkı o dönemin en çok tutulan şarkılarında biri olup, halen birçok kişi tarafından dinlenmeye devam etmektedir. Aynı yıl Yılmaz Güney’in yazıp, yönettiği ve aynı zamanda başrolde oynadığı Arkadaş adlı filmde Melike karakterini canlandırdı.

Arkadaş filmim 32. Locarno Film Şenliği’nde En İyi Film seçilerek, Altın Leopar Ödülü’nü kazanırken Melike Demirağ ise En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Rebecca Horn ile paylaştı.

1970’li yıllarda birçok 45’lik plak çıkaran Melike Demirağ’ın birçok albümü de bulunmaktadır.

Melike Demirağ, Esmeray, Ertan Anapa, Funda Anapa, İskender Doğan ve Kerem Yılmazer ile birlikte kurdukları Grup Sekstet (Altılı) söylediği, ‘İnsanız Biz adlı şarkıları ile 1978 Eurovision Türkiye Finalleri’nde 2. oldu.

1978 yılında birinci olamadığı Eurovision elemelerinden sonra İzmir’de Ayşen Gruda’yı da aralarına alarak müziği güldürü ile birleştirerek yaptıkları şov programında Melike Demirağ ”Gel” isimli şarkıyı seslendirdi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrasında siyasi görüşlerinden dolayı Şanar Yurdatapan ile birlikte yurt dışına çıktılar. 1981 yılı Şubat ayında Genelkurmay Sıkıyönetim Askeri Hizmetler Koordinasyon Başkanlığı; Cem Karaca, Selda Bağcan ile Melike Demirağ ve Şanar Yurdatapan’ın 13 Mart 1981 tarihine kadar Türkiye’ye dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılacaklarını açıkladı. Ancak dönmedi.

Türki vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra uzun yıllar Almanya, ABD, Rusya, Meksika ve Avustralya gibi birçok farklı ülkede yaşamını sürdüren Melike Demirağ, 1989 yılında Almanya’da olduğu dönemde İstanbul’da Olmak : Anadolu adlı bir müzik albümü çıkardı. 24 Aralık 1991 tarihinde ise Türkiye’ye döndü.

2001 yılında Şöhret Sandalı adlı filmde Ediz Hun, Ajda Pekkan, Halil Ergün, Banu Zorlu, Gökhan Arsoy ve Tomris Oğuzalp ile birlikte rol aldı.

2003 yılında Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın başrolde oynadığı Gönderilmemiş Mektuplar adlı sinema filminde Selma rolünü oynadı.

Kız kardeşi Nevbahar Demirağ, 2005 yılında Ali Koç ile evlendi.

Melike Demirağ, 2009 yılında Geri Dönüşüm adlı son albümünü çıkardı.

Melike Demirağ Evlilik

İlk evliliğini 1974 yılında müzisyen Şanar Yurdatapan ile yapan Melike Demirağ’ın Zeynep Ferah ve Can olmak üzere 2 çocuğu oldu.

İkinci evliliğini Sinan Çetin’in yeğeni yönetmen Orhan Çetin ile yaptı. Bu evliliğinden de Firuze adında bir kızı vardır. 2000 yılında boşandılar.