Mezo ne demek? Mezo düzey ne demek? Mezoterapi nedir?

27.07.2022
Mezo ne demek? Mezo düzey ne demek? Mezoterapi nedir?

Mezo ne demek? Mezo düzey ne demek?

Teknik, belirli maddelerin çok ince bir iğne ile derinin dermal tabakasının altından seçilen bölgedeki deri altı yağ dokusuna enjekte edilmesini içerir. Enjekte edilen maddelerin kombinasyonu, pratisyen hekim veya ‘mezoterapist’ tarafından hazırlanan karışıma bağlıdır. Bu karışımlar küçük miktarlarda bitki özleri, vitaminler, enzimler, besinler, hormonlar ve steroidal olmayan anti-inflamatuar maddeler, beta reseptör agonistleri ve antibiyotikler gibi ilaçlar içerebilir.

Selülit tedavisi ve vücut yağının azaltılması için kullanılan en yaygın iki madde lesitin ve izoproterenoldür. Lesitin, insan safrasında bulunan ve diyet yağlarının sindirimi için gerekli olan bir bileşikken, izoproterenol vücutta yağ hücrelerini parçalamak için kimyasal bir reaksiyon başlatan bir lipolitik ajandır.

Enjeksiyonlar yüz, kafa derisi, boyun, göğüs, dekolte, eller, çatlaklar ve bölgesel yağ birikimi olan alanlarda kullanılır. Mezoterapi genellikle 2 haftalık aralıklarla uygulanan 3–15 tedavi seansı şeklinde uygulanır.

Mezoterapinin yağı nasıl azalttığı belirsizliğini halen koruyor ve bu tekniğin etki mekanizmasını ve güvenirliğini doğrulamak için daha fazla kontrollü klinik araştırmalar yapılması gerekiyor.

“ara”, “orta” gibi anlamlara gelir. aynı zamanda mikro ve makro seviyelerin ortasıdır. mesela, akademik makalelerde, “konunun mikro, mezo ve makro seviyelerdeki analizlerinde…” gibi ifadelere rastlanabilir.

Mezoterapi kelimesini sık sık duymaya başladıysanız bu yazımız tam size göre!

Mezoterapi, cildin mezodermal tabakasına bir dizi vitamin, mineral ve aminoasit kokteyllerinin enjekte edildiği bir prosedürdür. Mezo Yunanca’da orta anlamına gelir. Mezoterapi cildi beslerken ve canlandırırken aynı zamanda cildin doğal elastikiyeti için gerekli olan kolajen ve elastin üretimini uyarır.

İlk olarak 1952’de vasküler ve lenfatik bozuklukları tedavi etmek için Fransa’da geliştirilmiştir. Bununla birlikte, enjekte edilen farklı maddelere bağlı olarak mezoterapinin kronik ağrı, saç dökülmesi, kemik ve eklem bozuklukları ve sedef hastalığının tedavisinde de faydalı olabileceği keşfedilmiştir. Daha yakın zamanlarda, vücut yağının belirli maddelerin enjeksiyonu ile azaltılabileceğinin keşfedilmesiyle birlikte, mezoterapi kilo verme, selülit azaltma, vücut şekillendirme, kırışıklık giderme ve yüz gençleştirme konularında da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.