Miçotakis kimdir? Kiryakos Miçotakis kimdir? Miçotakis nerede doğdu?

23.05.2022
Miçotakis kimdir? Kiryakos Miçotakis kimdir? Miçotakis nerede doğdu?

Miçotakis kimdir?Kiryakos Miçotakis kimdir? Miçotakis nerede doğdu?

Kiryakos Miçotakis (Yunanca: Κυριάκος Μητσοτάκης; d. 4 Mart 1968), Yunan siyasetçi. Yunanistan’ın eski başbakanlarından Konstandinos Miçotakis’in oğludur. 2004’ten beri milletvekili olan Miçotakis, 2013-2015 arasında idari reform bakanı olarak görev aldı.

Kiryakos Miçotakis, Yunan siyasetçi. Yunanistan’ın eski başbakanlarından Konstandinos Miçotakis’in oğludur. 2004’ten beri milletvekili olan Miçotakis, 2013-2015 arasında idari reform bakanı olarak görev aldı. 2016’da Yeni Demokrasi’nin genel başkanı seçildi ve ana muhalefet partisi lideri konumuna geldi.

Miçotakis, 1968’de Atina’da dünyaya geldi. Polonya kökenli Mareva Grabovski ile evli olan Miçotakis’in Konstantinos Mitsotakis, Dafni Mitsotakis, Sofia Mitsotaki adında üç çocuğu bulunuyor.

Ülkenin eski Başbakanı Konstantinos Miçotakis’in oğlu olan Miçotakis’in kız kardeşi Dora Bakoyannis eski Dışişleri Bakanı ve yeğeni Kostas Bakoyannis ise son yerel seçimlerde Atina Belediye Başkanı seçilmişti.

Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu ve Stanford Üniversitesi’nde de yüksek öğreniminin ardından önemli finans şirketlerinde görev aldı, 2004 ve 2007 seçimlerinde Atina’dan milletvekili seçildi. Antonis Samaras hükümeti döneminde büyük ekonomik kriz sırasında 2013-2015’te İdari Reform Bakanlığı görevini yürütüyordu ve bu dönem 15 bin memurun işten çıkarılması ve başka görevlere atanması sebebiyle yoğun eleştirilere maruz kaldı.