Mine Ekinci kimdir? Nereli, kaç yaşında? Mine Ekinci Koda kimdir? Koda Mine Ekinci kim?

25.01.2023
Mine Ekinci kimdir? Nereli, kaç yaşında? Mine Ekinci Koda kimdir? Koda Mine Ekinci kim?

Mine Ekinci kimdir? Nereli, kaç yaşında? Mine Mine Ekinci kimdir? Nereli, kaç yaşında? Mine Ekinci Koda kimdir? Mine EKİNCİ Atatürk Üniversitesi EKİNCİ Atatürk Üniversitesi? Mine Ekinci kimdir? Nereli, kaç yaşında? Mine Ekinci Koda kimdir? Koda Mine Ekinci kim?

Mine Ekinci

KODA (Köy Okulları Değişim Ağı)

İstanbul, Türkiye

Otobiyografisin şöyle açıklıyor;

Ben İstanbul doğumluyum. Çok küçük yaşta Yalova’ya taşındık. Ailem hala Yalova’da yaşıyor. 1999 depremine kadar Yalova’da şehrin içinde yaşıyorduk. Depremden sonra aile büyüklerimizin, babaannemin köyüne yerleştik. Liseyi İstanbul’da Robert Kolej’de yatılı okudum. Köylerde yaşadığım bir çocukluğum oldu. Ailem hala köyde yaşıyor. Yaz tatillerimi de Adapazarı’nda anneannemin köyünde geçiriyorum. Aslında köylerde geçen bir çocukluğum oldu, diyebilirim.

Sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset ve Uluslararası İlişkiler okudum. Eğitim politikaları üzerine Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptım.

Mine Ekinci‘nin hayatını Marmara Depremi değiştirdi. Depremden sonra babaannesinin köyüne yerleşen Mine Ekinci, oradan Robert Kolej’i ardından da Boğaziçi Üniversitesi’ni kazandı. Eğitimde fırsat eşitsizliği onu çok etkiledi ve Harvard Üniversitesi’nde eğitim politikaları üzerine yüksek lisans yaptı.

Bir açıklamasında şöyle diyor; “Köy Okulları Değişim Ağı Derneği, KODA. Çok uzun zamandır gözlemliyordum. Aslında kendi hayat hikayemden yola çıkmış olsam da arkadaşlarımla birlikte çok sayıda köy öğretmenini dinledik, çok sayıda köy okulunu ziyaret ettik. Köy okullarında yaşanacak bir değişimin toplumsal dönüşüm için ne kadar önemli olduğunu gördük.”

Köy Okulları Değişim Ağı web sitesinde şöyle tanımlıyor kendisini..

Biz Kimiz?

Köylerde eğitimin kalitesini artırmak için bir araya gelmiş öğretmenler ve gönüllüler topluluğuyuz. Köy Okulları Değişim Ağı (KODA) fikri, çoğu zaman yoksunluklarıyla gündeme gelen köy okullarının, aslında hayalimizdeki eğitim için büyük fırsatlar sunabileceği inancıyla ortaya çıktı. İlk saha çalışmalarına 2015 yılında başladığımız KODA’da, 2016 yılının Aralık ayında dernek olduk. Türkiye’nin dört bir yanındaki köylerde çalışan idealist öğretmenler, eşit eğitimin gücüne inanan eğitmenler, değişime inancı tam eğitim gönüllüleri olarak bir araya geldik. Yola çıktık, bu yolun adını da KODA koyduk.

Neden Varız?

Köylerde, çocuktan başlayarak tüm topluluğa yayılacak ve kırsal kalkınmayı destekleyecek yenilikçi bir eğitim anlayışını hayata geçirmek için.